Muzeum Gazownictwa

Strona główna Dla Turystów Muzeum Gazownictwa

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie to nowoczesna, dynamiczna i różnorodna ekspozycja, która znakomicie oddaje tempo zmian, szybkość technologicznego rozwoju i ewolucję przemysłu gazowniczego w Polsce i na świecie. Obiekt jest zdecydowanie jedną z najcenniejszych wizytówek turystycznych map Opolszczyzny.

Paczkowskie Muzeum Gazownictwa działa od 1991 roku. Pomysł utworzenia gazowniczego skansenu pojawił się jeszcze przed wyłączeniem z eksploatacji dawnej miejskiej gazowni, którą zamknięto ostatecznie w 1977 roku. W starej gazowni, która przez 76 lat produkowała gaz dla Paczkowa, oczyszczono, zabezpieczono i odremontowano obiekty gazownicze, odnowiono piece oraz zaaranżowano teren pod sale ekspozycyjne.

Pod koniec lat 80-tych prace przy tworzeniu Muzeum nabrały tempa, a oficjalne otwarcie obiektu nastąpiło 23 listopada 1991 roku. Od tamtej pory Muzeum jest jednym z głównych symboli turystycznych Paczkowa - co roku odwiedza je około 10 tysięcy osób.
Ekspozycja Muzeum Gazownictwa jest jedną z największych tego typu w Europie - składa się na nią ponad 3000 eksponatów, które prezentowane są w salach wystawowych i ekspozycjach plenerowych o łącznej powierzchni ponad 1000 m2.

Imponująca kolekcja starych gazomierzy (300 sztuk), gazowych urządzeń gospodarstwa domowego, palników labolatoryjnych, starodawnych elementów wyposażenia łazienek i kuchni oraz urządzeń niezbędnych do produkcji gazu klasycznego wymagała odpowiedniego wyeksponowania, dlatego już od kilku lat planowano modernizację Muzeum.
Pieczę i mecenat nad Muzeum Gazownictwa w Paczkowie sprawuje Górnośląski Operator Systemu Dystrybucyjnego - firma kontynuująca techniczną działalność wcześniejszej Górnośląskiej Spółki Gazownictwa. W 2004 roku Zarząd GOSD podjął decyzję o modernizacji Muzeum, a prace remontowe ruszyły już rok później. Te dwa lata odmieniły obiekt nie do poznania.

12 października 2007 roku Muzeum Gazownictwa odkryło przed światem swoje nowe oblicze. Teren ekspozycyjny przekształcono w nowoczesne centrum muzealno-wystawienniczo-szkoleniowe, które łączy w sobie tradycję z technologicznymi nowinkami. W profesjonalnie przygotowanych prezentacjach na temat produkcji gazu wykorzystywana jest technika "światło-dźwięku". Gazownictwo pokazane jest w układzie chronologicznym i tematycznym. Interaktywne wystawy znakomicie pokazują historię gazu domowego i przemysłowego, poszerzając wiedzę odwiedzających na ten temat.
Oświetlenie terenu stanowią czynne latarnie gazowe, a wygląd budynków i urządzeń pozostał niemal taki jak 100 lat temu, kiedy wybudowano gazownię.

Muzeum posiada nowoczesną salę konferencyjną wyposażoną w wysokiej klasy sprzęt audiowizualny. W sali odbywać się mogą prezentacje, sympozja i konferencje na 80 osób. Na terenie obiektu mogą być również organizowane kameralne narady i spotkania w urządzonym w stylu retro saloniku konferencyjnym na 18 osób.
Muzeum posiada także bibliotekę, ze stale powiększającym się księgozbiorem. Dla chętnych do dłuższego zwiedzania przygotowane są cztery komfortowe pokoje gościnne (10 miejsc noclegowych) z łazienkami i kompletnie wyposażonymi aneksem kuchennym.

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie
48-370 Paczków, ul. Pocztowa 6
tel. (77) 431 68 34
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www: www.muzeumgazownictwa.pl

Godziny otwarcia: poniedziałek nieczynne, od wtorku do soboty w godz. od 9:00 do 17:00
(na specjalne życzenie może być udostępnione zwiedzającym w innym terminie, po uprzednim uzgodnieniu)
Ceny biletów: normalny - 4 zł, szkolny 2 zł, przedszkolny 1 zł, dzieci do lat 3 bezpłatnie
Ceny noclegów: pokój 1-osobowy - 50 zł, pokój 2-osobowy - 60 zł, pokój - 3-osobowy 100 zł

Otwórz