Gościce

Strona główna O Paczkowie Nasze sołectwa Gościce

Gościce  to przygraniczna podgórska miejscowość w gminie Paczków przy granicy z Republiką Czeską. Gościce położone są na Przedgórzu Paczkowskim na wysokości 260-300 m n.p.m. Przez całą wieś przepływa rzeka Tarnawka. Gościce są osadą o zabudowie łańcuchowej. Gospodarstwa otoczone są sadami i ogródkami kwiatowymi. Wieś charakteryzuje się pięknymi widokami na Góry Złote i Góry Rychlebskie, słynie też z gościnności mieszkańców.

Według Hansa Paschala i Josefa Zeha miejscowość Gościce powstała około 1000 roku z folwarku ?Gosena?, do którego później przyłączono wieś. Wieś posiadała młyn, szynk, dwa duże gospodarstwa rolnicze. W okresie średniowiecza na terenie wsi znajdowało się grodzisko. Podczas wojny trzydziestoletniej wieś została gruntownie splądrowana przez Szwedów, a po I wojnie światowej Gościce zostały podzielone na dwie części. Dolny folwark z zagrodami chłopskimi i kościołem znalazły się w Prusach, górny folwark - część leżąca powyżej drogi Javornik - Bila Voda znalazły się w Austrii i nazwano tą część Ober Gostitz / Horni Hostice.
Posiadłość szlachecka folwarku dolnego była w posiadaniu miasta Paczkowa do 1945r. W roku 1326 wybudowano w Gościcach. Kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, który służył jako kościół obronny, otoczony murem z ozdobioną attyką bramą wejściową. Najstarsza część kościoła stanowi prezbiterium zbudowane z polnych kamieni.
Miejscowość na przełomie wieków nosiła różne nazwy: Gosteczna, Gostzenczna, Gopsena, Gosticz, Goschwitz, ostatecznie pozostała nazwa Gościce, która obowiązuje po dzień dzisiejszy.

Sąsiadujące miejscowości to: od strony południowej wieś Horni Hostie i Bily Potok (Czechy) od strony zachodniej wieś Kamienica, a od wschodnio-południowej wsie: Lisie Kąty i Unikowice. Od strony północnej miasto Paczków.

OtwĂłrz