Nasze sołectwa

Strona główna O Paczkowie Nasze sołectwa

mapka sołectw

Dziewiętlice leżą w południowej części gminy Paczków, tuż przy granicy z Republiką Czeską. Przed I wojną światową osada ta stanowiła wraz z sąsiednią czeską wsią Bernartice jedną miejscowość. Po pierwszej wojnie śląskiej obie części miejscowości rozdzielono do różnych państw.

więcej »

Frydrychów jest niewielką osadą na trasie Paczków - Otmuchów, przy drodze krajowej nr 46. Do niedawna wieś była przysiółkiem wsi Ścibórz, ale od 2008 roku jest samodzielnym sołectwem.

więcej »

Gościce  to przygraniczna podgórska miejscowość w gminie Paczków przy granicy z Republiką Czeską. Gościce położone są na Przedgórzu Paczkowskim na wysokości 260-300 m n.p.m. Przez całą wieś przepływa rzeka Tarnawka. Gościce są osadą o zabudowie łańcuchowej. Gospodarstwa otoczone są sadami i ogródkami kwiatowymi. Wieś charakteryzuje się pięknymi widokami na Góry Złote i Góry Rychlebskie, słynie też z gościnności mieszkańców.

więcej »

Kamienica

Kamienica

Kamienica (dawna nazwa Kempitz - 1300 r., następnie Kamitz do 1936 r., potem Grenstol) jest najdalej wysuniętą miejscowością na zachodzie województwa opolskiego. Leży na podsudeckim trakcie z Nysy do Kłodzka w odległości 28 km od Nysy, 16 km od Otmuchowa, 25 km od Kłodzka, na płd-zach. od Paczkowa , przy granicy z Czechami.

więcej »

Kozielno

Kozielno

Kozielno (240-250 m n.p.m.), wieś położona w dolinie Nysy Kłodzkiej. W południowo - zachodniej części województwa opolskiego, od północy graniczy w chwili obecnej z naszym jeziorem Paczkowskim od strony południowej ze wsią Kamienica. Od zachodu z Błotnicą, która należy do województwa dolnośląskiego, i od wschodu z miastem Paczków, które stanowi centrum administracyjne i gospodarcze gminy.

więcej »

Sołectwo Lisie Kąty położone jest na Podgórzu Paczkowskim, pomiędzy Górami Złotymi na zachodzie i Górami Opawskimi na wschodzie, na południu u podnóża Sudetów, przy granicy z Czechami (około 400 m od przejścia granicznego Bily Potok- Paczków).
Cały teren, o typowo podgórskim krajobrazie, przecięty jest łagodnymi dolinami licznych potoków. Przez wieś przepływa górska rzeka Czerwona Woda oraz znajdują się tam dwa stawy.

więcej »

Ścibórz położony jest nad południowym brzegiem Jeziora Otmuchowskiego, przy drodze krajowej nr 46. Z racji swojej lokalizacji we wsi prężnie rozwija się baza turystyczna - działa kilka restauracji, gospodarstw agroturystycznych i ośrodków wypoczynkowych. 

więcej »

Od wsi Stary Paczków wywodzi się nazwa miasta Paczków. W XII wieku osada nosiła właśnie taką nazwę i uważana była za niepodległe miasto-państwo. Gdy w 1254 roku w pobliżu wioski rozpoczęto lokację nowego grodu i mianowano go Paczkowem, wieś nazwana została Starym Paczkowem.

więcej »

Trzeboszowice

Trzeboszowice

Sołectwo Trzeboszowice o powierzchni 668 ha położone jest w rozległej dolinie (ok. 210 m. n.p.m) w strefie przygranicznej z Czechami (odległość od przejścia granicznego Paczków- Bily Potok ok. 7 km) w odległości ok. 2 km od zbiornika Jeziora Otmuchowskiego połączonego naturalnie z kanałem ulgi.

więcej »

Miejscowość Ujeździec jest wsią położoną w odległości 5 km od Paczkowa. To stara wieś owalnicowa wzmiankowana w 1291 r. w jednym dokumencie jako Geseze, a potem w 1292 jako Syeszez proce Paczcow, w końcu w 1296 - jako Vyeszez.

więcej »

Unikowice

Unikowice

Unikowice to wieś położona około 250m npm, na trasie Paczków-Dziewiętlice, przepływa przez nią potok Tarnawka. Od Paczkowa dzieli ją odległość ok. 2 km. Domy w Unikowicach usytuowane są wzdłuż drogi i potoku, a więc jest to łańcuchowy typ wsi.

więcej »

Wilamowa

Wilamowa

Wilamowa leży w środkowej części gminy Paczków, nieopodal drogi krajowej nr 46 na trasie Paczków - Otmuchów. Do wsi należy także przysiółek Książe.

więcej »

OtwĂłrz