Wystawa z cyklu Ludzie Opolszczyzny - Edward Spyrka

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wystawa z cyklu Ludzie Opolszczyzny - Edward Spyrka

Biblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza serdecznie do obejrzenia ciekawej wystawy poświęconej znanemu opolskiemu dziennikarzowi i muzykowi Edwardowi Spyrce.

Edward Spyrka to pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent o bogatym życiorysie i dokonaniach twórczych. Ukończył katowicką PWSM i zaraz po studiach związał się zarówno z  Rozgłośnią Polskiego Radia w Opolu (od 1962 roku) jak i Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu (od 1964 r.). Komponował muzykę do spektakli teatralnych takich jak np. Eros i Psyche, Antygona, Spazmy modne, Trzy pomarańcze, Herakles i Amazonki, Zamieć, Czarowna noc, Derby w pałacu, Poskromienie złośnicy, Rozśpiewany statek, Niebieski piesek i innych.

Pisał muzykę do filmów, muzykę do piosenek m.in. dla Andrzeja Dąbrowskiego, Hanki Koniecznej, Steni Kozłowskiej, Dany Lerskiej, Anny Panas, Jerzego Połomskiego, Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Andrzeja Rybińskiego i Elżbiety Wojnowskiej. Prowadził swój własny zespół muzyczny.

Wystawa w Bibliotece prezentuje dokonania twórcze Edwarda Spyrki w postaci fotograficznej prezentacji wzbogaconej o oryginalne plakaty Filharmonii Opolskiej, a także o rysunki wykonane własnoręcznie przez muzyka.

 Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, wystawę można oglądać od 16 lutego do 31 marca br. w holu Biblioteki Publicznej w Paczkowie. Zapraszamy!

 

Zdj. www.radio.opole.pl 

Otwórz