Licealiści zapraszają na Festiwal Nauki!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Licealiści zapraszają na Festiwal Nauki!

17 marca br. odbędzie się kolejna, trzecia już edycja Festiwalu Nauki, którą organizuje Zespół Szkół w Paczkowie.

Podczas wydarzenia na uczestników czeka ok. 14 wykładów, warsztatów i pokazów z zakresu: chemii, biotechnologii, elektrotechniki, elektroniki, przedsiębiorczości, kulturoznawstwa, literatury, które odbędą się w godzinach od 10:45 do 13:00.

Zespół Szkół w Paczkowie odwiedzi m.in.: Isidoro Martinez Lozano - native speaker j. hiszpańskiego.

Dotychczas swój udział potwierdzili:
- Politechnika Opolska,
- Wydział Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego,
- Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu,
- Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu,
- Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu,
- PWSZ w Nysie,
- Samodzielna Katedra Biotechnologii i Biologii Molekularnej Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego,
- Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Opolskiego,
- Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego.

Uczestnicy imprezy  będą mieli okazję poznać odpowiedzi na wiele ciekawych i nurtujących nas pytań, dotyczących cech budowy ludzkiego organizmu, jego funkcjonowania oraz zachowań, korzystając ze współczesnej wiedzy biologicznej. Może uda się wyjaśnić, dlaczego kichamy, skąd bierze się czkawka, czy włosy mogą zabić?

W przyjaznych warunkach wykładowcy przybliżą wiedzę o procesach biologicznych i możliwości modyfikowania komórek, skutecznie wykorzystując biotechnologię do uzyskiwania wielu produktów na potrzeby medycyny (antybiotyki, hormony), przemysłu spożywczego (sery, etanol) czy ochrony środowiska (biopreparaty, bioindykatory).
W trakcie pokazów zostaną również zaprezentowane mikroorganizmy i ich znaczenie w życiu człowieka. Omówione zostaną wybrane gatunki chronionych owadów naszego kraju. Będą to jedne z największych i najpiękniejszych przedstawicieli rodzimej entomofauny.

Poznamy podstawowe sposoby diagnozowania gatunku w terenie. Wszystkie omawiane gatunki można będzie zobaczyć w gablotach, porównać ich wielkość oraz zrewidować swoje wyobrażenie o nich. Zaprezentowane zostaną również naturalne perfumy.

Mchy to niewielkie rośliny, które możemy spotkać niemal wszędzie. Jednak swoim skromnym wyglądem nie przyciągają uwagi, dlatego ich wielka wola życia bywa niezauważana. Z pewnością każdy na nie patrzył, ale czy rzeczywiście widział? Dzięki wykładowcom Uniwersytetu Wrocławskiego przeniesiemy się w inny wymiar różnorodności, w którym zieleń mchu, to dopiero drzwi do królestwa tajemnic. Na zajęciach będzie również okazja doskonalić umiejętność pracy z mikroskopem.
A może uczestników zainteresuje dociekanie: Czy zwierzęta mogą być interesujące dla kulturoznawcy?

Serdecznie zapraszamy  17 marca br. na Festiwal Nauki, który rozpocznie się o godz. 10:30 w auli Zespołu Szkół w Paczkowie. Oprócz wykładów, warsztatów i pokazów, gimnazjaliści i ich rodzice mogą zwiedzić szkołę oraz obejrzeć program artystyczny „Szkoła na wesoło”.
 

Otwórz