Poczuliśmy smak świąt, jarmark zakończony sukcesem!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Poczuliśmy smak świąt, jarmark zakończony sukcesem!

Tuż przed Bożym Narodzeniem mieszkańcy naszej gminy, ale i sąsiedzi z Czech licznie przybyli na Jarmark Świąteczny, żeby kupić wszystko to, co będzie im potrzebne do przygotowania świąt.

Czas adwentu to okres wyczekiwania na narodziny Chrystusa, który ma radować nas wszystkich. Kojarzy się również z zagniatanym ciastem na pierniki, sprzątaniem domostw, wieńcami wywieszanymi w oknach, ozdobami choinkowymi, ale przede wszystkim z jarmarkiem bożonarodzeniowym.

W sobotni poranek – 13 grudnia br. rozstawiono na paczkowskim Rynku stragany, w których można było kupić niemal wszystko, co w przeciągu świąt jest przydatne. Tworzyły niepowtarzalną atmosferę i przypominały, że wielkimi krokami zbliża się świąteczny czas.

Podczas oficjalnego otwarcia Jarmarku wszystkich przybyłych gości powitał Burmistrz Gminy Paczków – Artur Rolka, następnie na scenie pojawił się pan Ryszard Czykiel – lider „Szlachetnej Paczki” Rejonu Paczków, który uroczyście ogłosił otwarcie finału Szlachetnej Paczki. Po jego wystąpieniu wszyscy wolontariusze, uczniowie i członkowie stowarzyszeń ruszyli w orszaku wokół Ratusza, któremu dowodził Święty Mikołaj.

Jednocześnie podczas trwającego jarmarku wykonywano dla dzieci zdjęcia z Mikołajem, który na czerwonym fotelu z koszykiem słodkości oczekiwał na najmłodszych. Oczywiście, nawet dorośli nie mogli się oprzeć, aby nie skorzystać z okazji i porozmawiać z Mikołajem.

Cieszymy się, że udało się na paczkowskim Rynku odnowić tradycję, dzięki której kolorowe stragany tętniły życiem. Oferowano pachnące korzennymi przyprawami pierniki. Wśród choinkowych ozdób powodzeniem cieszyły się gipsowe figurki Świętej Rodziny, drewniane anioły i kolorowe bombki robione metodą decoupage. W ofercie nie brakowało też makowców, serników, pierogów, uszek, swojskich wędlin, świeżych morskich i wędzonych ryb, przypraw oraz ziół.

W powietrzu unosiła się woń grzanego wina, a wszędzie brzmiały kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki, wykonane m.in. przez panią Justynę Dzięgielewską oraz uczniów Gimnazjum Publicznego i Szkół Stowarzyszeniowych w Paczkowie. Podczas jarmarku wystąpiła również Paczkowska Orkiestra Dęta, która zagrała kilka kolęd. Stroiki, ozdoby choinkowe, świąteczna muzyka i atmosfera udzieliła się mieszkańcom oraz gościom.

-„Nikt się nie spodziewał, że tak szybko skończą się produkty przygotowane przez stowarzyszenia. Już przed godziną 12:00, większość towaru została sprzedana. To dobrze wróży. Mamy nadzieję, że uda się nam zapoczątkować nową tradycję” - powiedział Piotr Biernat – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Paczków

Atrakcji nie brakowało każdy chętny mógł m.in. przyłączyć się do robienia łańcucha choinkowego z kolorowych wstążek. Dzieci, młodzież i dorośli z wielkim zapałem tworzyli łańcuch, który o godz. 13:00 został ukończony. Burmistrz Paczkowa dokonał pomiaru, okazało się, że mamy swój pierwszy rekord, łańcuch liczył, ponad 300 metrów. Dzieci przekazały łańcuch Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w Paczkowie, która zawiesiła go choince stojącej w Rynku.

Poza tym odbył się pokaz rzeźbienia w drewnie, wykonany przez czeskiego artystę i drwala Franciszka Vitáska. Show zdobył uznanie widzów, którzy licznie fotografowali wykonane rzeźby.
- „Mam nadzieję, że będziemy kontynuować cyklicznie Jarmark Świąteczny, bo ludzie są bardzo zmotywowani, żeby działać oraz robić niezwykłe rzeczy”- komentowała Teresa Stańczyc-Bednarz - właścicielka Biura TeraTour.

Pragniemy w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Jarmarku Świątecznego. W szczególności osobom, które pomogły nam przygotować stoiska tj. panu  Piotrowi Biernatowi, panu Władysławowi Krótkiewiczowi,  panu Władysławowi Klukowskiemu, dzielnym chłopakom z OSP Kamienica (Paweł Żyrek, Konrad Karol), Publicznej Szkole Podstawowej nr 3, Gimnazjum Publicznemu, Szkołom Stowarzyszeniowym w Paczkowie, Ośrodkowi Kultury i Rekreacji w Paczkowie, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Gminy Paczków , Stowarzyszeniu „Generacja”, Stowarzyszeniu „PEGAZ”, Stowarzyszeniu Kultury Osób Niepełnosprawnych „Więź”, Kołu Gospodyń Wiejskich z Gościc oraz Kołu Misyjnemu działającemu przy Parafii pw. Św. Jana Ewangelisty. Serdecznie dziękujemy również prywatnym przedsiębiorcom, którzy przygotowali tak różnorodne i ciekawe stoiska.

Mieszkańcy Gminy Paczków, dziękujemy, że byliście z nami, to Wy stworzyliście wyjątkowe wydarzenie, jakim był pierwszy Jarmark Świąteczny. Mamy nadzieję, że kolejna edycja okaże się jeszcze lepsza, już dziś na nią zapraszamy!

Otwórz