Czerwony Krzyż apeluje o pomoc dla uchodźców z Ukrainy!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Czerwony Krzyż apeluje o pomoc dla uchodźców z Ukrainy!

Wszystkie oddziały Czerwonego Krzyża w Polsce rozpoczynają zbiórkę pieniędzy na dary dla ukraińskich uchodźców. Już niebawem blisko 250 tysięcy osób, które opuściły swoje domy za naszą wschodnią granicą będzie musiało zmagać się ze śniegiem i mrozem. Aby im pomóc zorganizowano akcję "Zimą razem z Ukrainą".

Jeszcze w sierpniu w Kijowie na spotkaniu partnerskim z udziałem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Czerwonego Krzyża z Polski, Niemiec, Kanady, Luksemburga, Francji, Finlandii, Danii, Japonii i Czerwonego Półksiężyca z Kataru przedstawiono aktualną sytuację oraz ustalono bieżący plan działań humanitarnych i prognozy przyszłych potrzeb.

Ukraińcy solidarnie pomagają sobie nawzajem w ramach możliwości. Władze ukraińskie przygotowały uchodźcom tymczasowe ośrodki. W bardzo skromnych warunkach przebywają tam ludzie starsi, kobiety i dzieci. Uciekając z domu zabrali ze sobą często tylko jedną torbę. To teraz cały ich dobytek.

Zbliża się zima. Od października do marca na Ukrainie panuje mróz, odnotowuje się także duże opady śniegu, zamiecie i silny wiatr. W miastach często potrzebna jest pomoc wojska przy odśnieżaniu ulic. Małe miasteczka i wsie całkowicie odcięte są od reszty kraju. Trudno wyobrazić sobie życie bez prądu, ogrzewania, wystarczającej ilości pożywienia i ciepłych ubrań. Szczególnie dotkliwe jest to dla uchodźców, którzy nie mogli pozostać w swoich rodzinnych domach. Brakuje im pieniędzy, żywności i odzieży.

Działania Czerwonego Krzyża skupiają się aktualnie na pomocy uchodźcom z terenu Doniecka i Ługańska. Delegatura Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża wraz z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem na bieżąco kwalifikują osoby i ich potrzeby. Daje to gwarancję regularnej, skutecznej i rzetelnej pomocy. Organizowane jest doraźne wsparcie: pakiety higieniczne, karty telefoniczne, odzież, koce i vouchery na zakupy żywności w supermarketach. Jednak ta pomoc wciąż nie jest wystarczająca - mówi dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Zachęcamy do wpłacenia darowizn, które pomogą potrzebującym Ukraińcom w przetrwaniu zimy. Za pozyskane środki finansowe zostanie zakupiona pomoc rzeczowa: odzież, opał, koce, kołdry, pościel, etc. Następnie pomoc zostanie przekazana bezpośrednio do ośrodków, w których przebywają osoby potrzebujące.

Pomoc można zapewnić wpłacając dowolną kwotę darowizny na konto:
Bank Millennium

92 1160 2202 0000 0002 5583 9558

z dopiskiem: Zimą Razem z Ukrainą

Pomóżmy uchodźcom ze wschodniej Ukrainy w przetrwaniu zimy. Ich zdrowie i życie zależy od nas! 

Otwórz