Paczków zachwycił przewodników

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków zachwycił przewodników

Około 150 osób wzięło udział w inauguracji Otwarcia Sezonu Turystycznego 2014 w Paczkowie. 

Tegoroczne spotkanie Dolnośląskiego i Opolskiego Samorządu Przewodników PTTK zorganizowano po raz pierwszy w naszym mieście. Na zaproszenie Burmistrza – Bogdana Wyczałkowskiego, Biura Podróży TeraTour oraz Muzeum Gazownictwa 150-osobowa grupa przewodników przybyła do Paczkowa.

W niedzielę, o godz. 13:00 wizytę rozpoczęto od uczestnictwa w mszy św. w kościele pw. św. Jana Ewangelisty. Nabożeństwo odprawił ksiądz infułat - Józef Pater.  Następnie przewodnicy udali się na poczęstunek do Ośrodka Kultury  i Rekreacji, który przygotowała „Restauracja Jagienka”.

Zmierzając plantami miejskimi do OKiR-u, pod Ścieżką Widokową Bramy Nyskiej na przewodników czekała pierwsza niespodzianka – rycerze z Chorągwi Księstwa Ziębickiego. Bractwo rycerskie zaaranżowało scenkę przedstawiającą legendę o studni tatarskiej, którą opracował pan Eugeniusz Mazurkiewicz. Później odtworzono emocjonujący pokaz walk średniowiecznych rycerzy. 

Następnie w programie zaplanowano półtoragodzinne zwiedzanie miasta, specjalnie dla gości zaproszono Katostwo Nyskie, które powitało gości w Domu Kata, czyli w Centrum Informacji Turystycznej.  W  legendarnej siedzibie miejskiego oprawcy przy ulicy Wojska Polskiego. Kaci wzbudzili wśród przewodników wiele niezapomnianych wrażeń, a to  za sprawą przedstawienia kilku tortur stosowanych w średniowieczu. Zaprezentowano również wystawy  "Paczków - historia w przedmiotach", czyli  stałą ekspozycję zabytkowych przedmiotów, dokumentów, starodruków, naczyń, fotografii i widokówek z przeszłości Paczkowa. Kolekcja pochodzi ze zbiorów Roberta Miodońskiego i Tomasza Kowala. Obaj panowie od kilkunastu już lat gromadzą zabytkowe przedmioty związane z historią "Polskiego Carcassonne". Udostępniono również  "Izbę Kata", czyli swoisty mini skansen rekonstruujący izbę mieszkalną paczkowskiego oprawcy.

Przedostatnim punktem imprezy, było zwiedzanie Muzeum Gazownictwa, Kustosz  - Wojciech Kalfas wprowadził przewodników w niezwykły klimat tego miejsca, poprzez pokazanie starej architektury przemysłowej, zabytkowego ciągu produkcyjnego i zbiorów eksponatów związanych z gazownictwem. Następnie odbyło się spotkanie z włodarzami naszej gminy, na którym Burmistrz Paczkowa podziękował za wieloletnią współpracę z Gminą Paczków oraz wnoszenie niezwykle cennych wartości historycznych w postaci opracowań, wygłoszonych słów panu Eugeniuszowi Mazurkiewiczowi - emerytowanemu nauczycielowi, przewodnikowi i wielkiemu pasjonatowi historii Paczkowa, który w tym dniu obchodził urodziny. W dalszej części spotkania zaakcentowano przewodnikom chęć wyraźnego  zaznaczenia Paczkowa na turystycznej mapie Polski, które to właśnie bez pomocy przewodników jest niemożliwe.

Każdy z gości otrzymał materiały promocyjne o naszej gminie oraz oferty, ulotki i wizytówki przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw branży turystycznej, którzy chcieli szczególnie zainteresować Paczkowem właśnie przedstawicieli PTTK. Pan Zbigniew Perdak – przewodniczący DiOSP PTTK w imieniu przewodników obiecał, że każdy uczestnik otwarcia sezonu turystycznego jest zobowiązany przywieź do Paczkowa minimum jedną grupę turystów. 

Otwarcie Sezonu Turystycznego zakończono w winnicy pana Marcina Biernackiego, w którym zapoznano przewodników z powstającą wielką atrakcją Paczkowa - Metamuzeum Motoryzacji, którego otwarcie planowane jest  jeszcze w tym roku.

Mamy nadzieję, że oprowadzając swoje grupy turystyczne po terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, przewodnicy nie zapomną zajrzeć również do naszego zabytkowego miasteczka. Trzymamy ich za słowo i czekamy z niecierpliwością, co przyniesie sezon turystyczny 2014.
 

Otwórz