Polonez w rynku – zobacz zdjęcia

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Polonez w rynku – zobacz zdjęcia

Po raz pierwszy w Paczkowie zorganizowano pokaz polskiego tańca narodowego zwanego - polonezem.

Zaliczany do polskich tańców narodowych Polonez powstał na przełomie XVI i XVII wieku i tańczony był na dworach magnackich i szlacheckich jako wyraz oddania hołdu, szacunku królowi czy też starszyźnie. Jest tańcem zespołowym, który ma uroczysty charakter. Tańczony dostojnie krokiem posuwistym i płynnym. Mimo, że jest tańcem raczej wolnym, to jednak bardzo urozmaiconym poprzez zmienność figur. Najbardziej charakterystyczne figury w Polonezie to: ustawienie czwórkami, taniec w kole, wąż, spirala, mijanka oraz tunel.

Polonez, jak żaden inny taniec rozpoznawany i utożsamiany jest na świecie z Polską, tańczony na otwarcie balu maturalnego. Ostatnio nową tradycją staje się wykonanie Poloneza przez maturzystów w plenerze na ulicach i rynkach miast.

5 lutego na paczkowskim rynku zorganizowano pokaz w wykonaniu maturzystów z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Paczkowie. Uczniowie klasy IIIe, której wychowawcą jest Pani Jolanta Kalisz oraz klasy III hp, której wychowawcą jest Pan Wojciech Maćków zaprezentowali dwa tańce dla mieszkańców Paczkowa – poloneza oraz taniec belgijski. Układ przygotował i trenował z uczniami Pan Jarosław Soszek.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy maturzyści uczący się w Paczkowie dołączą do realizacji tego tanecznego przedsięwzięcia, które stanie się nową tradycją w naszym mieście.
 

Otwórz