Powstają kolejne elektrownie wiatrowe

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Powstają kolejne elektrownie wiatrowe

Od kilku dni trwają intensywne prace przy budowie kolejnych na terenie gminy Paczków turbin wiatrowych.

Elektrownie powstają na terenach rolnych między wsią Unikowice a Gościce, w pobliżu drogi prowadzącej w kierunku przejścia granicznego z Czechami.

Na tym terenie istnieje już 1 turbina, która powstała w 2011r., teraz dołączą do niej 2 elektrownie wiatrowe. Inwestycję realizuje Spółka Komandytowa PLOCH & KOIK z siedzibą w Staniszczach Wielkich, specjalizująca się w projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań związanych z energią odnawialną.

Prąd uzyskiwany z wiatru jest uznawany za ekologicznie czysty - pomijając nakłady związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytworzenie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa.

Trzy elektrownie wiatrowe osiągać będą łącznie 6,5 megawatów mocy - dwie z nich generować będą moc 2,5 MW, a jedna 1,5 MW. Łączny koszt budowy elektrowni w Unikowicach szacuje się na ok. 42 mln zł, a inwestor otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (Regionalny Program Operacyjny praz Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).

Na placu budowy przy drodze wojewódzkiej nr 382 pojawiły się już ogromne podnośniki, dźwigi i samochody ciężarowe z elementami kolejnych "wiatraków".  Jedna z turbin będzie należała do największych w kraju, posiadać będzie 2,5 megawata mocy, 100 metrów wysokości wieży oraz 100 metrów średnicy wirnika.

Nasz region cieszy się dużym zainteresowaniem deweloperów farm wiatrowych, a kilka projektów czeka na skompletowanie niezbędnych pozwoleń. Jest duża szansa, że w przyszłym roku w Gminie Paczków powstanie kolejna elektrownia wiatrowa.  

Otwórz