Święto Niepodległości w Paczkowie - zobacz zdjęcia

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Święto Niepodległości w Paczkowie - zobacz zdjęcia

W 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy Gminy Paczków uczestniczyli w obchodach upamiętniających wydarzenia z 1918r.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości zapoczątkowała Msza Święta w intencji ojczyzny, która została odprawiona w Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty. Po nabożeństwie przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, oświaty i mieszkańcy gminy, przy akompaniamencie orkiestry dętej z Paczkowa, przeszli ulicami miasta pod Pomnik AK (ul. Kołłątaja).

Tradycyjnie odegrany został Hymn Narodowy, a uczestnicy pochodu złożyli kwiaty, co spotęgowało świąteczny nastrój i dostojność tych chwil. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie Związku Kombatantów RP oraz poczty sztandarowe paczkowskich szkół i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Burmistrz Gminy Paczków - Bogdan Wyczałkowski zwrócił się z przemówieniem do wszystkich mieszkańców Gminy Paczków o godne uczczenie Narodowego Święta Niepodległości. Podkreślił, że należy dbać o to, by  Święto nigdy nie zniknęło ze świadomości nowych pokoleń Polaków, gdyż wiele zawdzięczamy wydarzeniom sprzed dziewięćdziesięciu pięciu lat.

Następnie w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji odbył się uroczysty program artystyczny, który rozpoczął się koncertem orkiestry dętej, działającej przy Ośrodku Kultury. Na scenie pojawił się również Zespół Tańca i Pieśni Ludowej w Nysie.

"My, pierwsza brygada", "Przybyli ułani" czy "Białe róże" – to tylko część z wielu utworów patriotycznych, które w poniedziałkowe popołudnie mogli zaśpiewać wszyscy, którzy zjawili się w Ośrodku Kultury. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych poprowadził Zespół Śpiewaczy „Echo”.

W tak ważnym dla Polaków dniu, jak wczorajsze Święto Niepodległości, mieszkańcy stanęli na wysokości zadania, biało-czerwone barwy ozdobiły nasze ulice i domy. Dla wielu to nadal symbol wolności, na którą Polacy czekali wiele lat. Miejmy nadzieję, że równie udane obchody Dnia Niepodległości, odbędą się już za rok.

Otwórz