W niedzielę żałoba narodowa po śmierci Tadeusza Mazowieckiego

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W niedzielę żałoba narodowa po śmierci Tadeusza Mazowieckiego

3 listopada 2013r. w Polsce będzie obowiązywała żałoba narodowa po śmierci Tadeusza Mazowieckiego, gdyż na ten dzień zaplanowano pogrzeb.

W czasie trwania żałoby narodowej,tj. 3 listopada flaga państwowa  zostanie opuszcza do połowy masztu. Nie ma przepisów, które nakazywałyby odwoływanie imprez w czasie żałoby narodowej. Zwyczajowo organizatorzy takich imprez uwzględniają żałobę, ale o tym czy zaplanowane wcześniej wydarzenia odbędą się, każdy z organizatorów decyduje samodzielnie. Również nadawcy radiowi i telewizyjni mogą sami zdecydować o zmianach w swoim programie.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w Warszawie, w poniedziałek. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, współtwórca i przewodniczący Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. Działacz opozycyjny, polityk, publicysta i były premier miał 86 lat.

Urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. Był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie brutalnej akcji milicji; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu; w 1997 r. - gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji. Od października 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę o godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i będzie organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Żałoba narodowa została wprowadzona przez prezydenta w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera.

Otwórz