Hasło integracji cały czas aktualne - nawiązujemy współpracę z Miastem Oster z Ukrainy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Hasło integracji cały czas aktualne - nawiązujemy współpracę z Miastem Oster z Ukrainy

Władze samorządowe Gminy Paczków zaprosiły delegację z siedmiotysięcznego miasta Oster  na Ukrainie, znajdującego się w obwodzie czernihowskim, do rozmów na temat podjęcia współpracy partnerskiej pomiędzy miastami - Oster i Paczków.

Po zdobyciu wizy przez przedstawicieli z Ukrainy nastąpiło pierwsze spotkanie, które miało miejsce w poniedziałek 29 lipca, wizyta trwała trzy dni. Do naszego miasta przybył Mer Vasyl Zapadnia wraz z czteroosobową delegacją w składzie: Mykhailychenko Oleksii, Zaslavskyi Iurii, Gluzd Zoia, Kotliar Viktorii. Podczas pobytu w Gminie Paczków, delegaci zwiedzili miasto oraz  wybrane miejsca w gminie, celem zapoznania się z jej infrastrukturą oraz bogactwem historycznym i kulturowym. Grupa z Ukrainy była zachwycona Polskim Carcassonne. 

Ze względu na pomyślny przebieg spotkania, w najbliższym czasie delegacja samorządowców z Paczkowa zostanie zaproszona na oficjalne podpisanie umowy partnerskiej do miasta Oster. Złożenie podpisów na umowie przypieczętuje i nada moc prawną naszym wzajemnym stosunkom oraz pozwoli rozwinąć współpracę, a także określi zakres współpracy.

Oster z ukr. Остер, jest miastem założonym w 1098r., w którym rzeka Oster wpływa do Desna w Obwodzie Czernihowskim na Ukrainie. Liczba jej ludności wynosi ok. 7100 mieszkańców. Oster słynie z fabryki włókienniczej i przemysłu spożywczego. Niektóre części dawnej twierdzy w Oster i pozostałości kościoła Świętego Michała, który został zbudowany w 1098, udało się szczęśliwie zachować, w tym starożytny fresk w kościele Świętego Michała sięgający przełomu XII wieku.

Otwórz