Powiększamy żłobek - znów budować będą bezrobotni

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Powiększamy żłobek - znów budować będą bezrobotni

Po pozytywnych doświadczeniach z budową domu mieszkalnego na ulicy Poniatowskiego poprzez system szkoleń zawodowych osób bezrobotnych, Paczków znów przystępuje do podobnego przedsięwzięcia. Tym razem bezrobotni adepci budowlanego fachu zajmą się remontem budynku przedszkolno-żłobkowego przy ulicy Młyńskiej. Dzięki tej inwestycji placówka wydatnie powiększy swoją przestrzeń użytkową.

W środę 5 czerwca Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski i Starosta Nyski Adam Fujarczuk (na zdjęciu) podpisali w Nysie porozumienie w sprawie realizacji projektu pn. "Mały wielki paczkowianin". W ramach tego programu, budynek paczkowskiego Przedszkola Publicznego nr 3 z oddziałem żłobkowym zostanie wydatnie powiększony. Istniejący w tym obiekcie lokal miekszalny zostanie poddany remontowi adaptacyjnemu, w wyniku którego placówka zyska dodatkowe 60m2 powierzchni użytkowej.

Projekt oparty został na podobnym założeniu, jakie zastosowano w 2008 roku przy realizacji budynku mieszkalnego w Paczkowie na ulicy Poniatowskiego. Dom wybudowali bezrobotni, przechodząc tym samym cykl zawodowych szkoleń i zdobywając cenny na rynku pracy fach. Siłę roboczą i system szkoleń zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Nysie, a dokumentację projektową i materiały budowlane zapewniła Gmina Paczków. Ten autorski projekt PUP Nysa i Gminy Paczków spotkał się ze sporym uznaniem w całej Europie i zdobył prestiżową "Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości" (The European Enterprise Awards).

Dokładnie ten sam model zostanie wdrożony przy przebudowie przedszkola na Młyńskiej. Nyski PUP przygotowuje szkolenia dla 22 osób bezrobotnych, które nabywając pod okiem szkoleniowców budowlanych umiejętności, zaadaptują wspomniane mieszkanie na dodatkowe sale żłobka. W myśl podpisanego porozumienia, Gmina Paczków zajmie przygotowaniem kosztorysu i projektu tej inwestycji oraz zapewni niezbędne do jej realizacji materiały budowlane. Takie rozwiązanie pozwoli sporo zaoszczędzić, bo projekt "Mały wielki paczkowianin" jest w całości finansowany ze środków pozyskanych z Unii Europejskiej - sięgające 65 tys. zł koszty zajęć teoretycznych i praktycznych pokryją unijne pieniądze, a paczkowski samorząd zapłaci jedynie za dokumentację i wspomniane materiały. 

Zakwalifikowani do projektu bezrobotni przejdą kursy w zakresie ogólnobudowlanym oraz montażu i konserwacji instalacji elektrycznych. Jest nadzieja, że dzięki temu uczestnicy szkoleń uzyskają kompletne, realne i poszukiwane na rynku pracy umiejętności zawodowe oraz podstawy niezbędnego doświadczenia budowlanego. Realizacja tego przedsięwzięcia powinna rozpocząć się już w pierwszej połowie czerwca.

fot. Starostwo Powiatowe w Nysie

Otwórz