Festiwal Moritza Brosiga po raz jedenasty!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Festiwal Moritza Brosiga po raz jedenasty!

Przed nami kolejna odsłona "muzycznej wizytówki" Paczkowa, czyli Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami". Ta prawdziwa gratka dla miłośników muzyki klasycznej rozpocznie się koncertem inauguracyjnym w piątek 3 maja.

Tegoroczna edycja będzie już jedenastą w historii serią koncertów organizowanych przez paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski.  Festiwal im. Moritza Brosiga, który od 2002 roku cieszy się niesłabnącą popularnością i sporą renomą, poświęcony jest twórczości Moritza Brosiga (1815-1887) - organisty, kompozytora i teoretyka muzyki, urodzonego na terenie gminy Paczków - w Lisich Kątach. Co roku, w ramach tej imprezy, do naszej gminy zjeżdżają sławni artyści sceny polskiej, a także liczne grono melomanów nie tylko z Opolszczyzny, Dolnego i Górnego Śląska, ale również z Czech.

Przypomnijmy, że patron imprezy - Moritz Brosig - studiował grę organową u Franza Wolfa. Po latach nauki został jego następcą na stanowisku organisty we wrocławskiej katedrze, później sprawował funkcję dyrygenta katedralnego chóru. Nawiązał również współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, zostając nauczycielem akademickim. Muzyka była jego życiową pasją. Stworzył sto czterdzieści utworów organowych, dziewięć mszy, jedno requiem i jedną mszę chorałową. Jego twórczość była wszechstronna - komponował graduały, motety, nieszpory, pieni oraz utwory kameralne.

W tym roku na terenie Gminy Paczków czeka nas kolejna uczta dla miłośników muzyki klasycznej - sześć ciekawych koncertów z udziałem wybitnych zespołów i solistów, którzy gwarantują niezapomniane muzyczne przeżycia.

- W programach poszczególnych odsłon Festiwalu, znajdą się nie tylko kompozycje Moritza Brosiga, ale również utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Joseph Haydna, Georga Friedricha Händela, Antonio Vivaldiego, Giuseppe Verdiego, Franciszka Liszta, Václava Emanuela Horáka czy Antonína Dvořák. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Dyrektor Festiwalu Andrzej Kłoczko.

XI Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpocznie się w piątek 3 maja 2013 roku o godz. 13.00 koncertem w Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach - rodzinnej miejscowości Moritza Brosiga.

Tegoroczną inaugurację Festiwalu uświetni występ Opolskiego Chóru Kameralnego EXSULTATE DEO pod dyrekcją Tomasza Krzemińskiego. Ta grupa wokalna powstała wiosną 2007 roku, skupiając nieformalnie entuzjastów śpiewania, związanych z historią kościoła "Na Górce" w Opolu. Repertuar chóru związany jest przede wszystkim z potrzebami liturgii, lecz muzycznie sięga do różnych epok i stylów. Dyrygentem chóru jest Tomasz Krzemiński, od wielu lat prowadzący kościelne zespoły śpiewacze, w przeszłości współpracujący z Filharmonią Opolską oraz Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu.

Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie Ordynariusz Opolski Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmie się jak zwykle Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Radia Piekary. Imprezie patronuje także Starostwo Powiatowe w Nysie. 

Otwórz