Z historią Paczkowa i okolic za pan brat!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Z historią Paczkowa i okolic za pan brat!

Czym dla Paczkowa zasłużył się biskup Baltazar Promnitz? Która paczkowska fabryka powstała jako pierwsza? Kim był Konstanty Magnus von Jerin? Na te i wiele innych pytań odpowiadali wczoraj uczniowie paczkowskich podczas zorganizowanego w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy kolejnego już Turnieju Wiedzy o Paczkowie.

Przypomnijmy, że Turniej Wiedzy o Paczkowie jest jedną z form edukacji regionalnej, obejmującą lokalne zagadnienia historyczne, geograficzne, ekologiczne oraz wiedzę o miejscowej kulturze i społeczności. Konkurencja organizowana jest przez Bibliotekę od 1982 roku i jest skierowana do młodzieży wszystkich szkół z terenu miasta i gminy - zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Turniej utrwalił się w tradycji Paczkowa, ma już swoją renomę i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.

W tym roku placówka przy ulicy Słowackiego zorganizowała tę lokalną międzyszkolną rywalizację już po raz trzydziesty pierwszy. Turniej znakomicie uczy młodych paczkowian wiedzy o przeszłości "Polskiego Carcassonne" i jego okolic. Świadomość historii naszej "małej ojczyzny" to najlepsza podstawa do wychowania młodych paczkowian w szacunku do zabytków, niezwykle pięknej okolicznej przyrody oraz do wszystkich, którzy od wielu wieków z pietyzmem budowali Paczków. Rywalizacja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie uczą się historii naszego miasta i okolic, a później z zaangażowaniem walczą o kolejne punkty podczas eliminacji, imponując wiedzą godną profesjonalnych przewodników.

Jak co roku turniej składał się z części pisemnej, ustnej oraz zadań "na czas". Uczestnicy musieli wykazać się zarówno wiedzą dotyczącą zabytków miejskich oraz ich architekturą, jak również szczegółami na temat osób związanych z historią naszego miasta. Nie zabrakło też zadań związanych z przeszłością i zabytkami podpaczkowskich sołectw.

Poczynania uczniów tradycyjnie już oceniało jury w stałym składzie - Halina Kruszewska (Dyrektor Biblioteki Publicznej), Adam Król (emerytowany kustosz Muzeum Gazownictwa) i Antoni Malik (emerytowany nauczyciel, pasjonat historii Paczkowa i przewodnik). Uczniowie naszych szkół jak zwykle stanęli na wysokości zadania i pokazali prawdziwą klasę - rywalizacja była bardzo wyrównana. Podobnie jak w zeszłym roku, w kategorii szkół podstawowych bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy, a w kategorii szkół ponadpodstawowych ostateczny triumf świętowała drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie.

Wszystkie szkolne zespoły otrzymały upominki książkowe, które wręczył Wiceburmistrz Gminy Paczków Grzegorz Jasiok. Główna nagroda - wycieczka do Zamku Książ dla wszystkich uczestników XXXI Turnieju Wiedzy o Paczkowie - zostanie ufundowana przez Burmistrza Gminy Paczków i zrealizowana w maju tego roku. 

Wyniki  XXXI Turnieju Wiedzy o Paczkowie:

kategoria szkół podstawowych
I miejsce - drużyna PSP Kamienica w składzie: Adrianna Sieprawska, Natalia Dyrda, Agnieszka Złotoś
II miejsce - drużyna PSP Trzeboszowice w składzie: Konrad Bezwerechny, Piotr Marczyk, Wojciech Odziomek
III miejsce - drużyna PSP nr 2 w Paczkowie w składzie: Weronika Lesik, Natalia Tokarska, Błażej Raducki
IV miejsce - drużyna PSP nr 3  w Paczkowie w składzie: Aleksandra Kania, Natalia Porochońska, Weronika Grocholska

kategoria szkół ponadpodstawowych
I miejsce: drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie w składzie: Martyna Mazur, Aleksandra Kalfas, Maksymilian Widera
II miejsce: drużyna Gimnazjum Publicznego w Paczkowie w składzie: Michał Sypek, Michał Siwek, Karol Wiśniewski
III miejsce: drużyna Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszeniowego w Paczkowie w składzie: Kacper Hardy, Albert Matuszny, Dawid Mazur
IV miejsce: drużyna Niepublicznego Technikum Stowarzyszeniowego w Paczkowie w składzie: Tomasz Głowacki, Kamil Salachna, Mateusz Zygadło

Otwórz