W Paczkowie żonkile znów obudziły nadzieję

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W Paczkowie żonkile znów obudziły nadzieję

W środę 17 kwietnia paczkowianie poczuli w centrum naszego miasta prawdziwą wiosnę. Nie tylko tą pogodową, ale również w sercach. Wszystko za sprawą uczniów i nauczycieli paczkowskiego Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszeniowego, którzy już po raz siódmy zorganizowali w naszym mieście charytatywną akcję "Dzień Żonkila".

"Dzień Żonkila" to coroczny element programu "Pola Nadziei", którego celem jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los schorowanych osób. NGS włączył się do tej akcji już po raz siódmy - tradycyjnie beneficjentem paczkowskiego "Dnia Żonkila" zostało nyskie Hospicjum "Auxilium" im. Św. Arnolda Janssena, które od kilkunastu lat aktywnie działa w zakresie opieki paliatywnej, sprawując opiekę nad pacjentami dotkniętymi chorobą nowotworową oraz ich rodzinami. 

Jak zwykle paczkowska akcja rozpoczęła się poranną kwestą uliczną uczniów NGS-u. Wiosenne słońce, które coraz śmielej wygląda już zza chmur, na pewno z przyjemnością obserwowało, jak młode przebrane za żonkile damy i elegancko odziani chłopcy spacerowali po ulicach Paczkowa ze skarbonkami, zbierając wśród mieszkańców i gości Paczkowa pieniądze. Każdy, kto zdecydował się wesprzeć szczytny cel akcji, otrzymywał w nagrodę od wolontariuszy żółtego żonkila.
Tradycyjnie kolejnym punktem obchodów była przygotowana przez uczniów uroczysta akademia w auli Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszeniowego. Nostalgiczne przedstawienie, pełne pięknych piosenek i wierszy, sprowokowało u wszystkich zgromadzonych chwilę cennej refleksji nad codziennym życiem i niejedną łzę wzruszenia.

Po akademii uczniowie, pedagodzy NGS-u oraz zaproszeni goście - na czele z ks. Wacławem Leśnikowskim - Prezesem Stowarzyszenia Hospicyjnego "Auxilium" oraz Burmistrzem Gminy Paczków Bogdanem Wyczałkowskim - przeszli barwnym Marszem Nadziei wokół paczkowskiego rynku, manifestując miastu przy akompaniamencie orkiestry dętej, swoje wsparcie dla wszystkich cierpiących.

Zapoczątkowana przez Niepubliczne Gimnazjum Stowarzyszeniowe w 2007 roku tradycja organizacji w Paczkowie "Dnia Żonkila" wciąż jest kultywowana i należy jej tylko przyklasnąć. Brawa dla organizatorów za wytrwałość i kolejną udaną odsłonę tej niezwykle chlubnej inicjatywy. Miejmy nadzieję, że społeczności NGS-u nie zabraknie zapału i chęci również w przyszłym roku. Już teraz warto zapamiętać, że za rok o tej porze znów nadarzy się okazja, by do skarbonki wrzucić kilka złotych, które dadzą nadzieję lepszego jutra wielu chorym. 

Otwórz