Temperatura rośnie, idą roztopy. Wiosna, ach to ty!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Temperatura rośnie, idą roztopy. Wiosna, ach to ty!

Wiele wskazuje na to, że zima wreszcie odpuszcza i powoli "pakuje manatki". Poniedziałkowy poranek, po niewielkim mrozie w nocy, przywitał Paczków pięknym słońcem, na które czekamy od kilku miesięcy. Dziś termometry mogą pokazywać nawet 11°C. Czyżby wiosna była coraz bliżej?

Zdaniem synoptyków tak, ale początek mocno w tym roku opóźnionej wiosny może odbywać się w asyście opadów deszczu. Specjaliści Biura Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu przewidują, że we wtorek 8 kwietnia południowy subregion Opolszczyzny doczeka się wreszcie prawdziwie dodatniej temperatury powietrza. Temperatura minimalna wyniesie od 1°C do 3°C, a w ciągu dnia słupki rtęci maksymalnie pokazywać będą od 9°C do 11°C.

Meteorolodzy zapowiadają też okresowe występowanie opadów deszczu powodujące topnienie pokrywy śnieżnej i roztopy. Prognozowana suma opadów sięgać może od 3 mm do 7 mm. Spodziewane jest też występowanie południowo-wschodniego wiatru o prędkości od 10 do 20 km/h.

Wydane ostrzeżenie o roztopach obowiązywać będzie do środy 10 kwietnia do godz. 20:00 i ocenia stopień zagrożenia zapowiadanych zjawisk na pierwszym poziomie (w trzystopniowej skali). Prawdopodobieństwo skuteczności tych prognoz szacuje się na 90%.

Skutkami tego typu zjawisk atmosferycznych mogą być lokalne zalania i podtopienia, a miejscami na drogach i chodnikach niebezpieczne błoto pośniegowe. Możliwe jest także wystąpienie utrudnień komunikacyjnych. Apelujemy do mieszkańców naszej gminy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Otwórz