Grypa szaleje - jak się przed nią ustrzec?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Grypa szaleje - jak się przed nią ustrzec?

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu przypomina, że zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych i apeluje o zapoznanie się z zaleceniami, które mogą skutecznie zapobiec zdrowotnym problemom.

Najczęstszą przyczyną chorób górnych dróg oddechowych - spośród ponad 200 różnych gatunków wirusów - są wirusy grypy typu A i B, wirus RS oraz wirusy paragrypy. Trzeba pamiętać, że zachorowania na grypę mogą wywoływać poważne powikłania, dlatego nie można ich bagatelizować. Równocześnie jednak warto wiedzieć, że dostępne są skuteczne szczepienia ochronne przeciw grypie.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. W ostatnich dniach na terenie całego kraju notuje się wyraźny wzrost pacjentów zmagających się z grypą i chorobami grypopodobnymi, dlatego służby sanitarne przypominają o podstawowych zasadach i zaleceniach profilaktycznych.

Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób. Objawy grypy są niecharakterystyczne, lecz najczęstsze jest gwałtowne wystąpienie:

  • objawów ogólnych - wysokiej gorączki, dreszczy, bólów mięśni, bólów głowy (najczęściej okolicy czołowej), uczucia rozbicia i osłabienia, złego ogólnego samopoczucia;
  • objawów ze strony układu oddechowego - suchego kaszlu, bólu gardła i nieżytu nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

U małych dzieci obraz kliniczny może być całkowicie niecharakterystyczny - obejmować zmienione zachowanie dziecka, senność lub rozdrażnienie, brak apetytu, wymioty. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3-7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do około 2 tygodni. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań, np. zapalenia płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.

Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy, antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych.

Należy jednak podkreślić, iż najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia poprzedzającego sezon zachorowań na grypę. W Polsce dostępne są (na receptę) szczepionki przeciwko grypie produkowane przez kilka firm. Ich skład jest zgodny z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i obejmuje 3 szczepy wirusa, krążące w danym sezonie.

Przypominamy o przestrzeganiu niżej wymienionych zasad w celu zapobiegania zachorowaniom:

  • zaszczep siebie i swoją rodzinę przeciw grypie w przychodni lekarza pierwszego kontaktu,
  • przestrzegaj zasad higieny oddychania - w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,
  • poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj lub kaszl w zgięcie łokciowe - twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem,
  • w środkach transportu zbiorowego unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,
  • unikaj bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi,
  • unikaj masowych zgromadzeń,
  • zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,
  • przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła zostań w domu, w przypadku nasilenia objawów - zwłaszcza wystąpienia duszności - niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Warto zapoznać się również z treścią zamieszczonych poniżej ulotek:

Otwórz