Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy coraz bliżej - zostań wolontariuszem w Paczkowie!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy coraz bliżej - zostań wolontariuszem w Paczkowie!

13 stycznia 2013 roku w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy znów wyjdzie na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Paczków także przyłącza się do dobroczynnego "koncertu" WOŚP - w paczkowskim sztabie trwa właśnie nabór wolontariuszy.

Przyszłoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie już jej dwudziestym pierwszym charytatywnym "koncertem". WOŚP zagra znowu, by wprowadzić do polskich szpitali wiele nowych technologii dla leczenia i ratowania życia. Po raz pierwszy jednak fundacja skoncentruje się nie tylko na opiece medycznej nad dziećmi, ale także na zdrowiu seniorów. XXI finał będzie w znacznej części dedykowany ludziom w podeszłym wieku, chorym na choroby przewlekłe. Ma to mieć również wymiar symboliczny - chodzi o zwrócenie uwagi Polaków na wszystkie kwestie związane z jakością opieki medycznej, a także częstym zjawiskiem wykluczenia, jakie dotyka ludzi w podeszłym wieku.

Pieniądze zebrane w przyszłorocznym finale WOŚP chce podzielić - połowa wykorzystana zostanie na wsparcie terapii noworodka i niemowlaka, połowa na wyposażenie w sprzęt szpitali geriatrycznych i zakładów opiekuńczo-leczniczych. W tym drugim przypadku pomoc trafi tylko do kilku wybranych placówek w każdym województwie. Na dziś tego typu obiektów jest w naszym kraju zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb. Jest to jedna z najbardziej zaniedbanych dziedzin w polskim systemie ochrony zdrowia.

W Paczkowie, podobnie jak w zeszłym roku powstał już lokalny sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Teraz głównym zadaniem paczkowskiego "oddziału" WOŚP jest pozyskanie jak największej ilości wolontariuszy, którzy pomogą w obsłudze organizacyjnej i logistycznej tego wielkiego charytatywnego przedsięwzięcia. Przy przygotowaniach z pewnością pomoże Stowarzyszenie Młodych Gminy Paczków "Alterna" oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie, który niejako koordynuje całe zadanie. To właśnie w siedzibie paczkowskiego OKiR potencjalni wolontariusze mogą zgłaszać swoją chęć udziału w akcji.

Przypomnijmy, że pierwszy Finał odbył się 3 stycznia 1993 roku i był poświęcony chorobom serca - WOŚP zebrała wówczas nieco ponad 2,4 mln zł. Inicjatywa Jurka Owsiaka szybko przyjęła się w całej Polsce, a także poza jej granicami. Z roku na rok Orkiestra cieszy się wciąż rosnącą popularnością i zbiera coraz większe sumy pieniędzy. W 2012 roku padł absolutny rekord zbiórki - na zakup sprzętu urządzeń do ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych WOŚP zgromadziła ponad 50,6 mln zł. Łącznie w przeprowadzonych dotychczas 20 finałach WOŚP zebrano niecałe 496 mln zł! Pieniądze te wykorzystano głównie na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

Otwórz