PACZKÓW NA LIŚCIE "POMNIKÓW HISTORII"!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności PACZKÓW NA LIŚCIE "POMNIKÓW HISTORII"!

Dokładnie trzy dni temu - 13 listopada 2012 roku - weszło w życie rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie uznania za Pomnik Historii "zespołu staromiejskiego ze średniowiecznym systemem fortyfikacji w Paczkowie". Możemy zatem oficjalnie potwierdzić - udało się! Centrum Paczkowa znalazło się na liście najcenniejszych polskich zabytków!

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ten niezwykle istotny dla naszego miasta dokument w poniedziałek 22 października 2012 roku. Wcześniej parafował go także Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. Tym samym rozporządzenie zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, czyli w najważniejszym polskim dzienniku urzędowym, który jest jedynym oficjalnym źródłem poznania powszechnie obowiązującego prawa w naszym kraju. Dokument został w nim opublikowany we wtorek 13 listopada 2012 roku i właśnie tego dnia "wszedł w życie". 

W § 3 ust. 1 wspomnianego rozporządzenia czytamy:  

"Obszar pomnika historii 'Paczków ? zespół staromiejski ze średniowiecznym systemem fortyfikacji' obejmuje zespół historycznej zabudowy miasta, otoczony pierścieniem murów i plantami, wraz z cmentarzem i ruiną kościoła po południowej stronie murów. Granica pomnika otacza planty i biegnie z południowego zachodu (skrzyżowanie ulic Daszyńskiego i Staszica) wzdłuż ul. Staszica (z wyłączeniem ulicy) do północnego naroża działki nr 336, skręca na południowy zachód i biegnie wzdłuż północno-wschodniej granicy działki nr 335 oraz południowo-wschodniej granicy działki nr 416, dochodzi do ul. Wojska Polskiego, przecina ulicę i skręca w kierunku południowo-wschodnim wzdłuż granicy działki nr 341, następnie skręca na południowy zachód, i biegnąc wzdłuż ogrodzenia dawnego cmentarza, obejmuje działkę nr 386, ponownie skręca na północny wschód do granicy działki nr 341, po czym skręca na zachód i wzdłuż południowej granicy tej działki dochodzi do ul. Narutowicza, przecina ulicę, i otaczając od południa działkę nr 378, dochodzi do ul. Staszica." 

Pełną treść przedmiotowego rozporządzenia znaleźć można w pliku PDF dostępnym na stronie www.dziennikustaw.gov.pl. 

Dodajmy, że "Polskie Carcassonne" stało się trzecim najcenniejszym zabytkiem Opolszczyzny - wcześniej z terenu województwa opolskiego na liście Pomników Historii widniały tylko dwa miejsca: komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy Góry Świętej Anny, który uzyskał ten tytuł w 2004 roku, oraz Bazylika pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła i Św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy w Nysie ? świątynia ta trafiła na listę Pomników Historii na początku 2011 roku)

Więcej na temat procedury uzyskania prestiżowego statusu Pomnika Historii dla zabytkowego centrum Paczkowa pisaliśmy już na łamach naszej oficjalnej strony internetowej.

 

OtwĂłrz