To już pewne - Paczków będzie "Pomnikiem Historii"!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności To już pewne - Paczków będzie "Pomnikiem Historii"!

Wszystko wskazuje na to, że trzyletnie starania Paczkowa o przyznanie jego zabytkowemu centrum tytułu Pomnika Historii znajdą swój szczęśliwy finał jeszcze w tym miesiącu! Z Kancelarii Prezydenta RP nadeszły oficjalne wieści w tej sprawie - ceremonię nadania tego prestiżowego statusu dla naszego miasta zaplanowano na 28 listopada.

Tę znakomitą wiadomość przekazał wczoraj na łamach swojego bloga Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski, który w środę 28 listopada odbierze w Warszawie z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podpisane rozporządzenie w sprawie nadania statusu Pomnika Historii dla "Polskiego Carcassonne".

Skomplikowana procedura wpisania Paczkowa na prezydencką listę Pomników Historii wreszcie dobiega końca. Wniosek o uznanie Paczkowa za Pomnik Historii został przygotowany w 2009 roku. Od tamtej pory przeszedł bardzo długą drogę - najpierw dokumentacja została pozytywnie zaopiniowana przez Wojewódzkiego Opolskiego Konserwatora Zabytków, a następnie trafiła do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie, gdzie również ją zaakceptowano. Później wniosek przekazano do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pilotowało kolejny etap procesu jego analizy, m.in. ocenę krajowej Rady Ochrony Zabytków.

Celem ustanowienia tytułu Pomnika jest jego ochrona m.in. ze względu na posiadane wartości historyczne, przestrzenne i architektoniczne. Miejsca, którym nadawany jest ten status z definicji zasługują na szczególną uwagę i ochronę. Poza prestiżem i promocją, wpisanie na listę Pomników Historii daje wymierne korzyści - dzięki tytułowi szanse wniosków o dotacje na utrzymanie tych obiektów mogą znacznie wzrosnąć.

Tytuły Pomników Historii nadawane są od 1994 roku. Obecnie na terenie naszego kraju znajduje się 48 obiektów i miejsc, którym nadano to wyróżnienie. Są to zabytki o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz o wyraźnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Z każdym rokiem lista najcenniejszych obiektów powiększa się.

Warto nadmienić, że z terenu województwa opolskiego na liście Pomników Historii do tej pory widniały tylko dwa miejsca: komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy Góry Świętej Anny, który uzyskał ten tytuł w 2004 roku, oraz Bazylika pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła i Św. Agnieszki Dziewicy i Męczennicy w Nysie ? świątynia ta trafiła na listę Pomników Historii na początku 2011 roku). Teraz na liście pojawi się trzeci zabytek z terenu Opolszczyzny - zabytkowe centrum Paczkowa! 

OtwĂłrz