W połowie listopada zbiórka elektrośmieci

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W połowie listopada zbiórka elektrośmieci

Urząd Miejski w Paczkowie oraz Dolnośląska Korporacja Ekologiczna MAK-MET organizują w połowie listopada zbiórkę elektroodpadów z terenu Gminy Paczków. Dzięki tej akcji każdy mieszkaniec Paczkowa i okolicznych sołectw będzie mógł nieodpłatnie i bez większego trudu pozbyć się zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. 

Zbierane będą zarówno większe sprzęty (np. lodówki, pralki, mikrofalówki czy zmywarki), jak i drobne urządzenia, takie jak stare magnetofony, suszarki, lokówki, czajniki, tostery, żelazka, sprzęt komputerowy czy telefony komórkowe. Wszystkie produkty zostaną poddane szczegółowej rozbiórce, a uzyskane surowce (plastik, metale, miedź i szkło) zostaną przetworzone i przekazane do powtórnego wykorzystania.

Listopadowa akcja ma na celu pobudzenie wśród paczkowian świadomości odpowiedzialnego zarządzania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Stare, nieużywane już sprzęty działające na prąd, baterie czy akumulatory muszą zostać poddane specjalistycznemu recyklingowi. W przeciwnym razie istnieje duże zagrożenie, że na tego typu elektroodpadach mocno ucierpi nasze środowisko naturalne. Jeden telewizor wrzucony do niewielkiego jeziora wystarczy, aby zatruć jego wodny ekosystem na kilka lat. Porzucając w lesie starą lodówkę, która w systemie chłodzenia zawiera freon, skutecznie przyczyniamy się do niszczenia powłoki ozonowej.

Polskie prawo zabrania wyrzucania tego typu sprzętów do zwykłych pojemników - należy je umieścić w specjalnych kontenerach lub oddać do punktu zbiórki. Organizatorzy zbiórki elektroodpadów wychodzą naprzeciw mieszkańcom gminy Paczków - sami odbiorą zużyte sprzęty spod posesji lub kontenerów komunalnych.

Akcję zaplanowano w dniach od 16 do 17 listopada 2012 roku. W pierwszym dniu zbiórki (piątek 16 listopada) elektroodpady będą zbierane na terenach wiejskich - we wszystkich dwunastu sołectwach gminy Paczków, a następnego dnia (sobota 17 listopada) zużyte sprzęty RTV i AGD odbierane będą na terenie miasta Paczków.

UWAGA! Elektroodpady należy wystawiać w dniu zbiórki w godzinach porannych - na terenach wiejskich należy wystawić je przed posesje, a w mieście Paczków bezpośrednio przy kontenerach komunalnych. 

Otwórz