Gratka dla kinomanów, czyli IX Paczkowski Festiwal Filmowy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Gratka dla kinomanów, czyli IX Paczkowski Festiwal Filmowy

Już w sobotę 20 października w paczkowskim Kinie "Kopernik" rusza kolejny Paczkowski Festiwal Filmowy "Panorama Świata". Po raz czwarty formuła imprezy obejmie nie tylko czeską kinematografię, ale również polską, europejską i światową.

To już dziewiąta edycja paczkowskiego Festiwalu, który na stałe wpisał się w coroczny kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta i każdego roku cieszy się sporą popularnością. Przez pierwsze pięć lat impreza promowana była jako "Spotkanie z kinem czeskim" - prezentowano na niej wyłącznie filmy zza naszej południowej granicy. W 2009 roku forma PFF po raz pierwszy uległa znaczącej zmianie -  oprócz dzieł czeskiej kinematografii, publiczność mogła obejrzeć również filmy wyprodukowane w innych krajach. W tym roku będzie podobnie - w Kinie "Kopernik" będzie można obejrzeć produkcje rodem z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Hiszpanii, Niemiec czy Iranu.

W sumie podczas trwającego cztery dni IX Paczkowskiego Festiwalu Filmowego zostanie zaprezentowanych dwanaście filmów. Imprezę otworzy wernisaż wystawy fotograficznej Eleny Valeriane z Czech, która zaprezentuje ekspozycję pod tytułem "Droga Czasu" oraz koncert "Piosenka jest dobra na wszystko" w wykonaniu zespołu PERmanent JAZZ. Inauguracja Festiwalu odbędzie się w sobotę 20 października o godz. 16:00 w holu Kina "Kopernik".

Dwie godziny później rozpocznie się projekcja pierwszego filmu - na przysłowiowy "pierwszy ogień" pójdzie... "Palacz zwłok", czyli czeska produkcja z pogranicza horroru i dramatu psychologicznego. Dzieło, które w 1968 roku wyreżyserował Juraj Herz, to przejmujące studium szaleństwa, w które stopniowo popada pracownik praskiego krematorium - Karl Kopfrkingl. W głównej roli znakomity Rudolf Hrusínský, którego psychopatyczna kreacja spotkała się z ciepłym przyjęciem krytyków.
Kolejny sobotni seans rozpocznie się o godz. 20:00 - tym razem na ekranie paczkowskiego "Kopernika" zaprezentowany zostanie "Czeski błąd" Jana Hřebejka. W tym jednym z nowszych dzieł cenionego czeskiego reżysera kobieta i mężczyzna wpadają w pułapkę własnych tajemnic i niedomówień. Jeden skrywany przez całe życie sekret rozsypuje poukładane i, wydawałoby się, szczęśliwe życie kilku osób. Ciekawa historia o miłości, kłamstwie i tajemnicach z przeszłości, podana w gorzko-komediowym sosie.

Niedziela 21 października przyniesie ze sobą trzy festiwalowe produkcje. O godz. 11:00 rozpocznie się seans, z którego ucieszą się głównie najmłodsi fani kina - hiszpański film animowany "Goryl Śnieżek w Barcelonie". Jego głównym bohaterem jest jedyny biały gorylek na świecie. Małemu albinosowi doskwiera odrzucenie przez pozostałych członków swojego gatunku, dlatego wyrusza do Barcelony, gdzie rezyduje wszechwładna wróżka - tylko ona może przemienić go w zwykłego goryla.
Na godz. 17:00 zaplanowano pokaz filmu "Róża" - najnowszej produkcji Wojciecha Smarzowskiego, reżysera słynnego "Wesela" z 2004 roku. Przejmujący film opowiada powojenną historię Tadeusza (w tej roli Marcin Dorociński), polskiego żołnierza, któremu wojna zabrała wszystko. Po wojnie dociera na Mazury, które przed wojną należały do Niemiec, a po jej zakończeniu zostały przyznane Polsce. Odnajduje tam wdowę po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Z czasem, pomiędzy Tadeuszem a Różą (Agata Kulesza) rodzi się uczucie...
Drugi dzień Festiwalu domknie polski thriller "Kret" - seans o godz. 19:00. Film w gwiazdorskiej obsadzie (Borys Szyc, Marian Dziędziel, Wojciech Pszoniak, Bartłomiej Topa) to zawiła historii losów pewnej rodziny, której marzenia o dostatnim życiu przekreśla pewnego dnia piętno przeszłości ojca rodziny. Jego syn, Paweł, chce za wszelką cenę odkryć prawdę i oczyścić ojca z zarzutów - tak trafia do taejmniczego mężczyzny, który w zamian za odpowiedzi na pytania spędzające Pawłowi sen z powiek, złoży mu zaskakującą propozycję.

Festiwalowy poniedziałek 22 października to kolejne cztery projekcje. Dzień rozpoczną dwa seanse dla dzieci - najpierw o godz. 9:00 film "Wyspa Dinozaura 2", czyli kolejna część niemieckiej bajki o przygodach niesfornego Dino i jego czarujących przyjaciół z Wyspy Tikiwu.
O godz. 11:00 następna propozycja dla młodszych kinomanów - animowana "Merida Waleczna", czyli nowy film studia Disney/Pixar opowiadający historię odważnej Meridy - doskonałej łuczniczki, która przez swój nieco porywczy charakter i wrodzoną niezależność decyduje się iść własną życiową drogą. Niestety, swoimi czynami sprowadza na królewstwo swoich rodziców - króla Fergusa i królowej Elinor - straszliwą klątwę.
Po południu - o godz. 17:00 - rozpocznie się projekcja brytyjskiego komediodramatu pt. "Cztery lwy". Główny bohater, Omar, ma jedno marzenie - chce zostać męczennikiem. Co prawda nie zna zasad prowadzenia "świętej wojny", ale wie, że musi zrobić w życiu coś doniosłego. Ma też świadomość, że ataku na imperialistyczny Zachód nie przeprowadza się w pojedynkę, dlatego rekrutuje do pomocy swoich przyjaciół.
Dzień zakończy o godz. 19:00 seans kanadyjsko-francuskiego dramatu "Pogorzelisko" - historii rodzeństwa Jeanne i Simona, którzy po śmierci matki otrzymują od notariusza dwie tajemnicze koperty. Jedna z nich ma trafić do ojca, którego uważali za zmarłego, a druga do brata, o istnieniu którego nic do tej pory nie wiedzieli. Wkrótce oboje poznają wstrząsającą historię swojej mamy...

Wtorek 23 października, czyli ostatni dzień Paczkowskiego Festiwalu Filmowego "Panorama Świata", rozpocznie powtórny seans filmu animowanego "Merida Waleczna" o godz. 9:00. Dwie godziny później wystartuje projekcja czwartej już części kinowego hitu "Step Up!", czyli "Step Up 4 Revolution". To opowieść o tym, że o marzenia warto walczyć za wszelką cenę, a bardzo pomocna w tym względzie może być prawdziwa pasja, jaką dla dla grupy młodych ludzi z Miami jest taniec.
O 17:00 prawdziwa gratka dla fanów aktorskiego talentu Meryll Streep - film biograficzny "Żelazna Dama" opowiadający o Margaret Thatcher, wieloletniej premier Wielkiej Brytanii, która stała się jedną z najbardziej wpływowych postaci współczesnego świata, której czarna torebka do dziś jest symbolem rządów silnej ręki.
Ostatnim filmem tegorocznego Festiwalu będzie znakomita irańska produkcja pt. "Rozstanie". Światowa krytyka okrzyknęła ten film arcydziełem współczesnego kina. To kolejne dzieło udane dzieło Asghara Farhadiego - twórcy głośnego "Co wiesz o Elly", który paczkowianie mieli okazję obejrzeć podczas VII edycji Festiwalu w 2010 roku. W "Rozstaniu", w dramatycznych okolicznościach, ale na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności, splatają się ze sobą losy dwóch rodzin. Film to doskonały dramat psychologiczny, który trzyma w napięciu aż do nieoczekiwanego finału.

Festiwalowym konferansjerem i autorem prelekcji tradycyjnie będzie Jacek Szymański - członek Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Na wszystkie seanse paczkowskiego Festiwalu wstęp jest wolny. Darmowe wejściówki są do odebrania w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie. Organizatorzy imprezy - Urząd Miejski i OKiR Paczków - serdecznie zapraszają do udziału!
Szczegółowy katalog programu IX Paczkowskiego Festiwalu Filmowego można ściągnąć w wersji PDF tutaj.

 

 

Otwórz