Rewitalizacji ciąg dalszy - powstaje trasa spacerowa po murach!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Rewitalizacji ciąg dalszy - powstaje trasa spacerowa po murach!

Przy murze obronnym obok Bramy Nyskiej trwają prace renowacyjne jednej z baszt łupinowych. Ruszył też montaż jednego z najbardziej efektownych i wyczekiwanych elementów rewitalizacji Paczkowa - drewnianej zadaszonej galerii spacerowej z pomostami widokowymi i hurdycją, dzięki której odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli poczuć się jak prawdziwi średniowieczni rycerze.

System pomostów i ścieżka spacerowa powstanie na murze przy Bramie Nyskiej, która zlokalizowana jest przy ulicy Wojska Polskiego i prowadzi z centrum miasta w kierunku Nysy. Powstała w 1573 roku prawdopodobnie pomiędzy dwoma basztami łupinowymi. Dziś strzeże jej tylko jedna z nich. W 1778 roku brama została zamurowana, ale już w 1819 roku ponownie ją otwarto. Bezpośrednio przy przejeździe przez bramę czuwają dwie wieżyczki z ceglanym zwieńczeniem.

Dzięki rewitalizacji centrum Paczkowa ta część zabytkowych fortyfikacji nie tylko doczekała się gruntownego remontu konserwatorskiego, ale też budowy ciekawej atrakcji turystycznej. Na dokładnie oczyszczonym, miejscami uzupełnionym fragmencie muru, w ciągu którego znajdują się dwie potężne baszty łupinowe i pozostałości po trzeciej z nich, powstanie ścieżka widokowa w formie zadaszonej deskowej galerii. Prace już ruszyły - w okolicach budynku parafii można zobaczyć pierwsze elementy tej skomplikowanej konstrukcji. Inwestycja będzie gotowa prawdopodobnie już wiosną przyszłego roku.

Ścieżka zostanie osadzona na koronie muru za pomocą drewnianych wsporników. Pierwsze wejście na ścieżkę zaplanowane jest u podstawy sąsiadującej z Bramą Nyską baszty łupinowej - schody z drewnianą balustradą zostały wymurowane z analogicznego do struktury murów kamienia łamanego. Główna trasa spacerowa prowadzić będzie na wysokości ponad 7 metrów, gdzie zamontowany zostanie główny chodnik ścieżki o szerokości prawie 1,5 m. Od wewnętrznej strony galeria będzie zabezpieczona drewnianą balustradą, a od zewnątrz obudowana ścianą z desek z 31 otworami okiennymi. Całość pokryta będzie dwuspadowym daszkiem z gontu akacjowego.

Chodnik startował będzie na poziomie pierwszej baszty, gdzie zwiedzający będą mieli możliwość wejścia po drewnianych schodach na ganek strzelniczy na wysokości ok. 13,5 m. Galeria poprowadzi dalej do kolejnej baszty - tam turyści będą mogli wspiąć się na kolejny pomost (tym razem na wysokości 15,5 m) lub zejść ze ścieżki.
Kolejnym przystankiem będzie trzecia baszta, wyburzona do poziomu muru. Zaprojektowano na niej hurdycję - rodzaj drewnianego, zadaszonego ganku na planie półkola. Dojście na jej poziom (na wysokości ponad 8 m) poprowadzone zostanie za pomocą dodatkowego biegu schodów, które będą umożliwiać również zejście ze ścieżki. Dach hurdycji pokryje gont akacjowy, a zwieńczy ją stylizowana szpica ze złoconą chorągiewką i gwiazdą.
Chodnik galerii prowadzić będzie dalej, aż do budynku parafii, gdzie osadzona zostanie solidna krata rombowa domykająca ścieżkę. Podobne kraty pojawią się w każdym z trzech wejść prowadzących na galerię, dlatego w razie potrzeby ścieżkę widokową będzie można zamknąć.

Zaprojektowana trasa turystyczna po murach będzie mierzyć około 77 metrów. Większość prac prowadzona jest pod ścisłym nadzorem autorskim i konserwatorskim, dlatego galeria będzie wybudowana zgodnie ze stylowymi formami średniowiecznej architektury. Istnieje spora szansa, że ta inwestycja okaże się znakomitą atrakcją i ciekawym produktem turystycznym. Zwiedzający miasto turyści na pewno chętnie przyjrzą się z bliska strukturom paczkowskich fortyfikacji i pospacerują po koronie murów obronnych, by choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwi średniowieczni wojownicy.

Dodajmy, że wszystkie zadania rewitalizacyjne (remonty trzech wież + system iluminacji + nowe oświetlenie parkowe + remont muru i budowa ścieżki przy Bramie Nyskiej) będą kosztować Gminę Paczków ok. 2 mln zł, a unijne dofinansowanie osiągnie poziom 1,7 mln zł - pieniądze te zabezpieczone są dla Paczkowa w ramach Osi Priorytetowej 6 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2007-2013. 

Jak dokładnie wyglądać będzie ścieżka? Zachęcamy do obejrzenia zamieszczonych poniżej projektów... 

Otwórz