Burzowy początek tygodnia na Opolszczyźnie?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Burzowy początek tygodnia na Opolszczyźnie?

Poniedziałkowy komunikat synoptyków wrocławskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w ciągu najbliższych kilku godzin na terenie województwa opolskiego możliwe są silne burze z gradem.

Wszystko wskazuje na to, że początek tygodnia upłynie na terenie całej Opolszczyzny pod znakiem deszczowych nawałnic. Kilkudniowe upały i duszna aura znajdzie prawdopodobnie burzową kulminację. Meteorolodzy IMGW przewidują, że w poniedziałek 6 sierpnia oraz w nocy z poniedziałku na wtorek 7 sierpnia na terenie naszego województwa mogą wystąpić silne burze z opadami deszczu. Lokalnie spodziewany jest także grad.

Przewidywana wysokość opadów osiągnie wartość od 15 do 30 mm, lokalnie deszcz może padać intensywniej - nawet na poziomie 50 mm. Burzom towarzyszyć będzie silny wiatr, który w porywach osiągać będzie prędkość 80-100 km/h. Zagrożenie oceniane jest na drugim stopniu (w trzystopniowej skali), a komunikat straci ważność we wtorek 7 sierpnia o godz. 7:00.

Skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków i straty w uprawach rolnych. Podczas burz prawdopodobne są także zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenia pożarowe, a nawet zagrożenia życia od uderzenia piorunów.

Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie przygotowanie się na nadchodzące nawałnice - pozamykajmy okna, pochowajmy samochody, usuńmy z balkonów lekkie przedmioty.  

Otwórz