Paczkowskie szkoły coraz nowocześniejsze

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowskie szkoły coraz nowocześniejsze

Powoli dobiega końca rok szkolny, podczas którego w paczkowskich szkołach zadebiutowała jedna z większych inwestycji edukacyjnych ostatnich lat. Mowa o dziewięciu nowoczesnych salach dydaktycznych, które powstały w gminnych placówkach oświatowych. 

W pięciu szkołach - PSP nr 2 i PSP nr 3 w Paczkowie, PSP w Kamienicy, PSP w Trzeboszowicach oraz Gimnazjum Publicznego w Paczkowie - utworzono nowoczesne pracownie językowe. Każda z nich została wyposażona w komplet nowych mebli, komputer z edukacyjnym oprogramowaniem, projektor multimedialny, profesjonalny sprzęt audio do nauki języków obcych oraz tablice interaktywne, które z powodzeniem zastępują tradycyjną kredę, gąbki i wysłużone już ciemnozielone "deski".
- Nowe pracownie robią wśród dzieci furorę. Chętnie pracują na interaktywnych tablicach, bo używanie elektroniki jest znacznie ciekawsze. Dobrze sprawdza się też system audio - każdy z uczniów ma do dyspozycji słuchawki z mikrofonem, dzięki czemu w komfortowych warunkach poznają oryginalną wymowę lub prowadzą dialogi między sobą - mówi Dorota Paruzel, anglistka z PSP nr 2.

Dodatkowo w paczkowskiej "Dwójce" powstała nowa pracownia przyrodnicza, która szczególnie przypadła do gustu jej uczniom. Klasa została zaopatrzona w laptopa, rzutnik, tablicę interaktywną oraz przydatny sprzęt laboratoryjny (np. mikroskopy i preparaty). W sali pojawiły się również akwaria z wielobarwnymi rybami i żółwiami.

Sporo nowości i udogodnień trafiło także do paczkowskiego Gimnazjum Publicznego. Placówka przy ulicy Sienkiewicza otrzymała wyposażenie dla trzech nowoczesnych pracowni dydaktycznych - fizycznej, chemicznej i biologicznej. Klasy zostały stosownie wyremontowane, a w każdej z nich pojawiły się nowe meble oraz przydatne materiały edukacyjne (m.in. szkła laboratoryjne, mikroskopy, preparaty, plansze, foliogramy, szkielety, stoły demonstracyjne i laboratoryjne). Zdaniem Ewy Czadankiewicz, nauczycielki fizyki, nowa pracownia fizyczna dobrze zdaje egzamin:
- Mam tu do dyspozycji komputer z dostępem do Internetu, a w sieci można znaleźć wiele ciekawych filmów czy prezentacji traktujących o doświadczeniach czy teorii praw fizyki. Młodzież znacznie lepiej przyswaja i rozumie coś, co im się pokaże. Suche, klepane na pamięć regułki tracą sens, a te multimedialne metody są po prostu atrakcyjniejsze i bardziej zrozumiałe.

O tym, jak sprawuje się nowy sprzęt edukacyjny mieli okazję przekonać się niedawno przedstawiciele paczkowskiego samorządu. Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski, jego zastępca Grzegorz Jasiok oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Rolka wzięli udział w kilku lekcjach pokazowych, dzięki czemu "na własnej skórze" przekonali się jak działają tablice interaktywne czy systemy nauczania audio. Już od września do istniejących narzędzi edukacyjnych dojdą rozwiązania opracowane w ramach programu "Opolska e-Szkoła", dlatego nowych technologii w paczkowskich szkołach będzie jeszcze więcej. 

Przypomnijmy, że przedsięwzięcie pod nazwą "Podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkół podstawowych i gimnazjum w Gminie Paczków" udało się zrealizować dzięki dotacji ze środków Unii Europejskiej - całkowita wartość projektu, którego elementów był również kompleksowy remont dachu Gimnazjum Publicznego, przekroczyła sumę 613 tys. zł, z czego prawie 465 tys. zł pochodziło ze źródeł unijnych, a dokładnie z programu RPO WO 2007-2013 - Działanie 5.1: Wsparcie infrastruktury edukacyjnej.

Otwórz