Budnek Zespołu Szkół odzyskuje dawny blask

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Budnek Zespołu Szkół odzyskuje dawny blask

Nyskie Starostwo Powiatowe realizuje w Paczkowie niezwykle istotną dla naszego miasta inwestycję - gruntowny remont należącej do powiatu zabytkowej siedziby Zespołu Szkół przy ulicy Kołłątaja.

Ten potężny XIX-wieczny gmach od wielu już lat wymagał remontu. Doczekał się go w tym roku - na "pierwszy ogień" poszła stolarka okienna. Zgodnie z ustaleniami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, drewniane okna zostaną zastąpione oknami PCV, przy zachowaniu ich dotychczasowej stylistyki. Niektóre okna zostaną poddane renowacji, a ich oryginalne elementy drewniane czeka seria profesjonalnych zabiegów renowacyjnych. Wymiana okien zaowocuje nie tylko poprawą estetyki budynku, ale również wydatnym zmniejszeniem zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do jego ogrzania. Przedsięwzięcie to będzie kosztować Starostwo Powiatowe około 298 tys. zł.

Kolejnym etapem prac remontowych jest kompleksowa renowacja elewacji zewnętrznej. Rusztowania są już rozstawione i prace trwają. Ich zakres obejmuje m.in. skucie istniejących, w wielu miejscach zniszczonych tynków; uzupełnienie ubytków oraz wykonanie gładzi i wymalowanie całej powierzchni elewacji.Kolorystyka utrzymana będzie w żółto-beżowych barwach, co można już zaobserwować na tylnej ścianie budynku (zdjęcie). Zamontowana zostanie także nowa instalacja odgromowa oraz system rynien, a kamienne schody obiektu doczekają się odnowienia.

Remont elewacji potrwa prawdopodobnie do końca sierpnia 2012 roku, co oznacza, że nowy rok szkolny uczniowie rozpoczną już w wyremontowanej siedzibie Zespołu Szkół. Powiat Nyski wyda na to zadanie ponad 433 tys. zł.

W sumie na remont gmachu ZS z powiatowego budżetu "popłynie" do Paczkowa ponad 730 tys. zł.

Otwórz