Z Leszkiem Szczasnym o Mauretanii i nie tylko

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Z Leszkiem Szczasnym o Mauretanii i nie tylko

Biblioteka Publiczna w Paczkowie zaprasza wszystkich, szczególnie miłośników podróży, na kolejne już spotkanie autorskie z Leszkiem Szczasnym, które odbędzie się w czwartek 17 maja. Będzie to już druga wizyta tego podróżnika w naszym mieście.

Przypomnijmy, że Leszek Szczasny pochodzi z Raciborza. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - ukończył na nim politologię oraz filozofię, z której uzyskał tytuł doktorski. Prowadzi wykłady i zajęcia okołofilozoficzne, prezentuje swoje instalacje artystyczne, czasem pisze wiersze. Przede wszystkim Szczasny jest jednak wielkim pasjonatem turystyki - niezależnym globtroterem, a jednocześnie artystą-fotografem, dokumentującym na zdjęciach wszystkie swoje podróże. Jak sam mówi, podróżuje "niskobudżetowo" - autostopem, skrzętnie omijając miejsca oblegane przez Europejczyków. Śpi pod gołym niebem, gości w domach osób, których kulturę i zwyczaje chce poznać, spożywa z nimi posiłki. Swoimi doświadczeniami, przemyśleniami i fotograficznymi efektami swoich wypraw podróżnik dzieli się z innymi - przedstawia wyjątkowe slajdowiska, przygotowuje serie egzotycznych widokówek, organizuje spotkania i pogadanki turystyczne.

Jesienią 2010 roku Szczasny wydał swoją pierwszą książkę podróżniczą - "Świat na wyciągnięcie ręki" - w której, oprócz kilkunastu drobnych tekstów o idei podróżowania, zawarł sporo autorskich opowieści ze swoich podróży po Hiszpanii, Ukrainie, Turcji, Syrii i całych Bałkanach. Książka powstawała przez kilka lat i - jak twierdzi autor - "jest barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie. Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje - zachęca do odkrywania świata na własną rękę". O samej książce i wielowymiarowej działalności autora poczytać można więcej na łamach jego bloga pod adresem www.leszekszczasny.blogspot.com.

Leszek Szczasny odwiedził już paczkowską Bibliotekę Publiczną w styczniu zeszłego roku. Teraz wraca do "Polskiego Carcassonne", by opowiedzieć o swoich kolejnych podróżniczych doświadczeniach. Spotkanie pod tytułem "Mauretania, czyli muchy groźniejsze od Al-Kaidy" traktować będzie o jego wyprawie do tego afrykańskiego kraju, którego znaczną część stanowią pustynne terytoria saharyjskie.

Spotkanie z Leszkiem Szczasnym odbędzie się już w czwartek 17 maja 2012 roku o godz. 17:00. Organizator spotkania - Biblioteka Publiczna im. Jana Brzechwy w Paczkowie - serdecznie zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Słowackiego 7.  

Otwórz