Jubieluszowy Festiwal Moritza Brosiga - w tym roku dziesiąta edycja!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Jubieluszowy Festiwal Moritza Brosiga - w tym roku dziesiąta edycja!

Tradycyjnie 3 maja rusza Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga "Muzyka ponad granicami". W tym roku będzie to jubileuszowa, dziesiąta już edycja serii koncertów organizowanej przez paczkowski Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Urząd Miejski.

Ta "muzyczna wizytówka" Paczkowa, która od 2002 roku cieszy się niesłabnącą popularnością i sporą renomą, poświęcona jest twórczości Moritza Brosiga (1815-1887) - organisty, kompozytora i teoretyka muzyki, urodzonego na terenie gminy Paczków - w Lisich Kątach. Co roku, w ramach Festiwalu, do naszej gminy zjeżdżając sławni artyści sceny polskiej, a także liczne grono melomanów z całego Śląska. W tym roku czeka nas kolejna uczta dla miłośników muzyki klasycznej - pięć koncertów z udziałem wybitnych zespołów i solistów, którzy gwarantują niezapomniane muzyczne przeżycia.

Przypomnijmy, że Moritz Brosig studiował grę organową u Franza Wolfa. Po latach nauki został jego następcą na stanowisku organisty we wrocławskiej katedrze, później sprawował funkcję dyrygenta katedralnego chóru. Nawiązał również współpracę z Uniwersytetem Wrocławskim, zostając nauczycielem akademickim. Muzyka była jego życiową pasją. Stworzył sto czterdzieści utworów organowych, dziewięć mszy, jedno requiem i jedną mszę chorałową. Jego twórczość była wszechstronna - komponował graduały, motety, nieszpory, pieni oraz utwory kameralne.

Jubileuszowy X Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej rozpocznie się w czwartek 3 maja 2012 roku o godz. 13.00 koncertem w Kościele pw. Matki Boskiej Królowej Polski w Lisich Kątach - rodzinnej miejscowości Brosiga. Tegoroczną inaugurację Festiwalu uświetni występ kwartetu w składzie: Natalia Skrycka (mezzosopran), Paweł Brożek (tenor), Bartosz Araszkiewicz (bas) oraz Halina Mansarlińska (akompaniament).

Kolejne cztery koncerty odbędą się w poszczególnych świątyniach na terenie gminy Paczków - w Kamienicy (17 czerwca, godz. 16:00), w Trzeboszowicach (15 lipca, godz. 18:00) i w Gościcach (12 sierpnia, godz. 16:00). Koncert finałowy odbędzie się 9 września o godz. 19:00 w paczkowskim Kościele Parafialnym pw. Św. Jana Ewangelisty.

Honorowy patronat nad imprezą objął tradycyjnie Ordynariusz Opolski Ksiądz Biskup Andrzej Czaja, Dyrektorem Festiwalu jest Andrzej Kłoczko, a kierownictwem artystycznym i prowadzeniem koncertów zajmie się jak zwykle Jacek Woleński - znany konferansjer i dziennikarz muzyczny, stały współpracownik Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Radia Piekary. Imprezie patronuje także Samorząd Województwa Opolskiego oraz Starostwo Powiatowe w Nysie.

Otwórz