Turniej Wiedzy o Paczkowie ma już 30 lat!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Turniej Wiedzy o Paczkowie ma już 30 lat!

W środę 11 kwietnia w paczkowskiej Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy odbyła się jubileuszowa odsłona Turnieju Wiedzy o Paczkowie. Była to już trzydziesta edycja tej lokalnej międzyszkolnej rywalizacji, która znakomicie uczy młodych paczkowian wiedzy o przeszłości "Polskiego Carcassonne" i jego okolic.

Przypomnijmy, że Turniej Wiedzy o Paczkowie jest jedną z form edukacji regionalnej, obejmującą lokalne zagadnienia historyczne, geograficzne, ekologiczne oraz wiedzę o miejscowej kulturze i społeczności. Konkurencja organizowana jest przez Bibliotekę od 1982 roku i jest skierowana do młodzieży wszystkich szkół z terenu miasta i gminy - zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Turniej utrwalił się w tradycji Paczkowa, ma już swoją renomę i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszej gminie.

Wiedza o "małej ojczyźnie" to najlepsza podstawa do wychowania młodzieży w szacunku do zabytków, niezwykle pięknej okolicznej przyrody oraz do wszystkich, którzy od wielu wieków z pietyzmem budowali Paczków. Dla młodych ludzi, którzy tu się urodzili lub tu się wychowują, nasze miasto i gmina na zawsze pozostanie w pamięci jako miejsca, z którymi wiązać będą wiele pięknych wspomnień młodości. Przywiązanie do naszej paczkowskiej ziemi to szczególny rodzaj patriotyzmu lokalnego, a Turnieje Wiedzy Paczkowie od wielu lat sprzyjają jego pobudzaniu. Rywalizacja cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów, którzy chętnie uczą się historii naszego miasta i okolic, a później imponują wiedzą godną profesjonalnych przewodników.

Tegoroczna rywalizacja tradycyjnie składała się z części pisemnej, ustnej oraz zadań "na czas". Uczestnicy musieli wykazać się zarówno wiedzą dotyczącą zabytków miejskich oraz ich architekturą, jak również szczegółową wiedzą na temat osób związanych z historią naszego miasta. Oceną poczynań uczniów zajęło się jury w składzie: Halina Kruszewska (Dyrektor Biblioteki Publicznej), Adam Król (kustosz Muzeum Gazownictwa), Antoni Malik (emerytowany nauczyciel, pasjonat historii Paczkowa i przewodnik) oraz Grzegorz Jasiok (Wiceburmistrz Gminy Paczków). Uczniowie naszych szkół jak zwykle stanęli na wysokości zadania i pokazali prawdziwą klasę - rywalizacja była bardzo wyrównana, ale ostatecznymi zwycięzcami okazali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kamienicy (kategoria szkół podstawowych) oraz drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie (kategoria szkół ponadpodstawowych).

W związku z okazałym jubileuszem, Grzegorz Jasiok, w imieniu Burmistrza Gminy Paczków, przekazał na ręce Dyrektor Haliny Kruszewskiej i pozostałych członków jury okolicznościowe listy gratulacyjne. Wiceburmistrz Paczkowa podziękował za wytrwałą pracę przy kolejnych edycjach Turnieju Wiedzy o Paczkowie, które nie tylko służą rozwojowi i promocji Gminy, ale przede wszystkim budują nierozerwalną więź między Paczkowem a jego młodymi mieszkańcami. Jasiok podkreślił, że długoletnia tradycja organizowania tej szczytnej idei jest niezwykle cenna, bo to jeden z najskuteczniejszych sposobów upowszechniania wiedzy o przeszłości Paczkowa.

Wszystkie szkolne zespoły otrzymały upominki książkowe, a główna nagroda - wycieczka do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju dla wszystkich uczestników XXX Turnieju Wiedzy o Paczkowie - zostanie ufundowana przez Burmistrza Gminy Paczków i zrealizowana w maju tego roku.  

Wyniki  XXX Turnieju Wiedzy o Paczkowie:

kategoria szkół podstawowych
I miejsce - drużyna PSP Kamienica w składzie: Michał Siwek, Adrianna Sieprawska, Miłosz Rewekant
II miejsce - drużyna PSP nr 3  w Paczkowie w składzie: Karolina Gołuszko, Kamil Skawiński, Patrycja Hejdak
III miejsce - drużyna PSP nr 2 w Paczkowie w składzie: Natalia Wicher, Katarzyna Łajczak, Błażej Raducki

kategoria szkół ponadpodstawowych
I miejsce: drużyna Liceum Ogólnokształcącego w Paczkowie w składzie: Martyna Mazur, Natalia Pikul, Aleksandra Kalfas
II miejsce: drużyna Gimnazjum Publicznego w Paczkowie w składzie: Aneta Gołdyn, Maria Zdończyk, Michał Sypek
III miejsce: drużyna Niepublicznego Gimnazjum Stowarzyszeniowego w Paczkowie w składzie: Oskar Łacny, Albert Matuszny, Dawid Mazur

Otwórz