Czy nyski Urząd Pracy zwraca klientom za dojazdy?

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Czy nyski Urząd Pracy zwraca klientom za dojazdy?

To pytanie zadaje sobie z pewnością niejedna osoba bezrobotna z Paczkowa i okolic, zwłaszcza, że kilka miesięcy temu w naszym mieście zlikwidowano już Centrum Aktywizacji Zawodowej i Wspierania Przedsiębiorczości, czyli zamiejscowy oddział Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie.

W związku z pojawiającymi się nieporozumieniami, nyski "pośredniak" wydał w tej sprawie specjalny komunikat. Wynika z niego, że zwrot kosztów dojazdu do Nysy przysługuje osobom bezrobotnym, jednak wyłącznie tym, które zostały wezwane lub zaproszone przez PUP.

Osoby bezrobotne zapraszane są do Urzędu Pracy w Nysie w celu aktywizacji zawodowej - oprócz kierowania do pracy oznacza to zapraszanie do udziału m.in. w:

  • zajęciach grupowych z zakresu poradnictwa zawodowego,
  • w szkoleniu zawodowym,
  • zajęciach w ramach Klubu Pracy,
  • spotkaniach z pracodawcami w ramach giełd i targów pracy. 

Koszt dojazdu do Nysy w celach wymienionych powyżej będzie zatem refundowany przez PUP. Zasada ta nie dotyczy dojazdów związanych z zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna - te koszty bezrobotny musi pokryć sobie sam.

Zwrot kosztów dojazdu do siedziby nyskiego Urzędu Pracy maksymalnie może osiągnąć wartość najtańszego biletu komunikacji publicznej. Warunkiem otrzymania takiego zwrotu, poza złożeniem odpowiedniego wniosku oraz udokumentowaniem poniesienia kosztu transportu (np. biletu), jest także posiadanie przez PUP aktywnego numeru telefonu lub adresu mailowego osoby bezrobotnej oraz numeru jej konta bankowego. Nieudostępnienie tych danych potraktowane zostanie jako uniemożliwienie stałego kontaktu z bezrobotnym i jednocześnie odmowę zwrotu kosztów dojazdu do Urzędu Pracy.

PUP Nysa, z uwagi na fakt likwidacji swoich zamiejscowych oddziałów, wprowadził w ostatnim czasie sporo nowych rozwiązań, które ułatwiają kontakt z tą instytucją. Bezpłatna infolinia telefoniczna 800 800 277 oraz nowy portal internetowy z wieloma aplikacjami (e-formularze, serwis SMS, newsletter, e-zapytanie, przeglądarka ofert pracy, kreator CV, baza szkoleń) mają na celu ograniczenie do minimum spraw, które należy załatwiać w "pośredniaku" osobiście. W ten sposób większość czynności można załatwić praktycznie bez wychodzenia z domu - należą do nich:

  • zgłoszenie podjęcia pracy lub otwarcia działalności gospodarczej,
  • złożenie oświadczenia o uzyskanych dochodach,
  • złożenie wniosku o wydanie dowolnego zaświadczenia,
  • przygotowanie własnego życiorysu, listu motywacyjnego czy podania o pracę,
  • przejrzenie bazy ofert pracy.

Więcej szczegółów na stronie internetowej www.pup.nysa.pl.

Otwórz