Burmistrz rozmawia o granicznym bezpieczeństwie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Burmistrz rozmawia o granicznym bezpieczeństwie

W piątek 9 grudnia Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski zorganizował w paczkowskim ratuszu ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na polsko-czeskim pograniczu spotkanie koordynacyjne.

Tego dnia do Paczkowa zjechali przedstawiciele polskiej Straży Granicznej oraz czeskiej policji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: ppłk SG Włodzimierz Tomczyk i mjr SG Bogumił Pancerz (Placówka Straży Granicznej w Opolu), kpt SG Piotr Piekarski i mjr SG Jacek Ciesielski (Placówka Straży Granicznej w Kłodzku) oraz mjr Ivana Konecna (Wydział Policji do Spraw Cudzoziemców Komendy Wojewódzkiej Polski Republiki Czeskiej w Ołomuńcu).

Spotkanie miało charakter koordynacyjny - chodziło przede wszystkim o wstępne zgranie paczkowskiego samorządu i granicznych służb mundurowych realizujących zadania w rejonie polsko-czeskiego pogranicza. Nie od dziś wiadomo, że strażnicy mają na naszym terenie sporo pracy. Tereny przy granicy Polski z Czechami są swoistym "kanałem przesyłowym" emigrantów, którzy np. z Grecji przez  Rumunię, Węgry, Bułgarię, a dalej przez Słowację lub Czechy próbują się przedostać na zachód Europy. Straż Graniczna jest w stałym kontakcie z czeską policją, ale ważna jest również koordynacja tych wspólnych działań z władzami samorządowymi.

Nie lada wyzwaniem dla służb granicznych będą nadchodzące piłkarskie Mistrzostwa Europy EURO 2012, które latem odbędą się w Polsce i na Ukrainie. Po losowaniu fazy grupowej, w wyniku którego wiemy, że Polska rywalizować będzie właśnie z Czechami, można spodziewać się szczególnego wzmożenia ruchu na polsko-czeskiej granicy. Wobec tej perspektywy konieczne jest zacieśnienie kooperacji przygranicznych samorządów ze służbami mundurowymi. Spotkanie u Burmistrza Gminy Paczków wykorzystano także do podpisania corocznych protokołów przygranicznej współpracy polskich "graniczników" i czeskich policjantów. 

Otwórz