Paczkowska wizyta studyjna liderów LGD

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowska wizyta studyjna liderów LGD

We wtorek 29 listopada do Paczkowa zjechała prawie 30-osobowa grupa liderów wsi z terenu Lokalnej Grupy Działania "Nyskie Księstwo Jezior i Gór", w strukturach którego działają cztery nyskie gminy - Paczków, Otmuchów, Nysa i Głuchołazy.

Władze LGD od początku roku zorganizowały cztery specjalne wyjazdy studyjne po terenach członkowskich gmin, prezentując swoim członkom, sołtysom, członkom rad sołeckich i liderom odnowy okolicznych wsi. Uczestnicy wyjazdów zapoznawali się z przykładami "dobrych praktyk" - w każdej gminie odwiedzali inwestycje zrealizowane dzięki projektom wspartym za pośrednictwem "Nyskiego Księstwa Jezior i Gór" dotacjami finansowymi ze środków Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że przez LGD można m.in. pozyskiwać dofinansowania ze źródeł Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013.

Po wizytach w gminach Głuchołazy, Otmuchów i Nysa przyszła pora na wyjazd studyjny na teren gminy Paczków, gdzie również udało się zrealizować kilka inwestycji z pieniędzy PROW. Uczestników terenowych prezentacji przywitał w "Polskim Carcassonne" Burmistrz Bogdan Wyczałkowski, podejmując ich w zabytkowej sali posiedzeń paczkowskiego ratusza. Podczas otwarcia wizyty Prezes LGD Danuta Kruszelnicka-Majnusz zreferowała krótką prezentację na temat działalności "Nyskiego Księstwa Jezior i Gór", zaprezentowano również materiał o doświadczeniach samorządu Paczkowa w dziedzinie pozyskiwania dotacji z PROW. Dodatkowo wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w promocyjne materiały miasta i samego LGD.

Następnie goście odwiedzili wyremontowany Dom Kata, w którym z dotacji PROW zakupiono kompletne wyposażenie wnętrza i kilka istotnych udogodnień dla turystów. Dzięki tej inwestycji stworzone Centrum Informacji Turystycznej działa teraz znacznie profesjonalniej.
W kolejnej części wizyty uczestnicy wybrali się do Trzeboszowic, gdzie zapoznali się ze szczegółami modernizacji i rozbudowy zakładu mechaniki pojazdowej pana Włodzimierza Ziemianka, który skorzystał z dotacji w ramach działania PROW pod nazwą "Rozwój mikroprzedsiębiorstw". Unijne pieniądze pozwoliły właścicielowi firmy wyremontować, powiększyć i doposażyć serwis samochodowy, co pozwoli mu nie tylko podnieść jakość świadczonych usług, ale również zwiększyć zatrudnienie.
Ostatnim etapem szkolenia była wizyta w Wiejskim Domu Ludowym w Kozielnie, który również został gruntownie wyremontowany i wyposażony przy wydatnym udziale środków finansowych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Dzięki unijnym pieniądzom obiekt nie tylko znakomicie się prezentuje, ale jest też doposażony w niezbędne meble, sprzęt gospodarstwa domowego i akcesoria kuchenne.

Jeszcze przed wyjazdem z Paczkowa władze samorządowe przygotowały uczestnikom wycieczki niespodziankę - bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum Gazownictwa. Gości oprowadził po obiekcie niezastąpiony kustosz Adam Król, który w barwny, ciekawy i dowcipny sposób opowiedział o historii produkcji i eksploatacji gazu ziemnego. Muzeum zrobiło na gościach spore wrażenie, dlatego jest nadzieja, że będą polecać je w swoich środowiskach i jeszcze do niego wrócą.

Otwórz