Paczkowskie obchody Święta Niepodległości

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczkowskie obchody Święta Niepodległości

Za nami paczkowskie obchody 11 listopada. Mieszkańcy "Polskiego Carcassonne" stanęli na wysokości zadania godnie świętując rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celebrację najważniejszego święta państwowego rozpoczęła jak zwykle msza święta w Kościele Parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty w intencji Ojczyzny. Chwilę po jej zakończeniu, spod kościoła ruszył tradycyjny pochód, któremu przewodziła orkiestra dęta ze Złotego Stoku. Co ciekawe, w jej szeregach wystąpił m.in. Komendant Straży Miejskiej w Paczkowie Mirosław Szpyt, który od kilku miesięcy ćwiczy z orkiestrą grę na trąbce.
Ulicami miasta przeszli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, liczne reprezentacje i poczty sztandarowe paczkowskich szkół oraz służb mundurowych - policji, straży pożarnej i ochotniczych jednostek strażackich. Nie zabrakło oczywiście członków Związku Kombatantów RP oraz przedstawicieli Związku Emerytów i Rencistów. W pochodzie wzięło też udział wielu mieszkańców miasta, którzy poczuli potrzebę wspólnego uczczenia Dnia Niepodległości.

Uczestnicy pochodu złożyli kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kołłątaja. Tegoroczne obchody po raz pierwszy skupiły się tylko pod Pomnikiem AK, omijając budzący spore historyczne kontrowersje Pomnik Wyzwolenia przy ulicy Armii Krajowej. Jak podkreślił w swoim okolicznościowym wystąpieniu Burmistrz Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski, samorządowi włodarze Paczkowa planują organizację niepodległościowych uroczystości wyłącznie pod pomnikiem przy ulicy Kołłątaja również w kolejnych latach. Świąteczny nastrój i dostojność tych chwil spotęgowało odegranie przez orkiestrę Hymnu Narodowego oraz Roty.

Następnie orkiestra dęta poprowadziła uczestników przemarszu do Ośrodka Kultury i Rekreacji w Paczkowie, gdzie koło południa rozpoczęła się Akademia Niepodległościowa. Była to kolejna odsłona nowej formuły listopadowych uroczystości, jakie wspólnie ze szkołami organizują władze OKiR. W tym roku przygotowaniem patriotycznego montażu słowno-muzycznego zajęli się uczniowie i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Paczkowie. Akademię uświetniły też występy paczkowskich zespołów wokalnych "Voices" i "Echo" oraz złotostockiego "Złotego Potoku", które zaprezentowały wiązankę pieśni ojczyźnianych. Wszystkie elementy złożyły się w składną, wzruszającą całość, za którą artyści zebrali zasłużone gromkie brawa publiczności.

Paczków godnie uczcił Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy stanęli na wysokości zadania - w oknach domów pojawiły się biało-czerwone flagi, wielu mieszkańców wzięło udział w uroczystym pochodzie, a całość dopełniła podniosła akademia w wykonaniu młodych paczkowian. Kolejne, miejmy nadzieję równie udane obchody Dnia Niepodległości, już za rok.

Otwórz