Intensywne deszcze - rzeki mogą wezbrać

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Intensywne deszcze - rzeki mogą wezbrać

Pogoda na Opolszczyźnie nie rozpieszcza jej mieszkańców, a zdaniem meteorologów z wrocławskiego Biura Prognoz IMGW będzie jeszcze gorzej - wielce prawdopodobne, że przez najbliższe kilkanaście godzin w naszym regionie będzie bardzo intensywnie padać.

Od rana niebo nad Paczkowem pokryte jest gęstymi chmurami, z których umiarkowany deszcz. Najnowszy komunikat meteorologów informuje, że od czwartku 21 lipca (od wczesnych godzin rannych), aż do poranka następnego dnia, czyli piątku 22 lipca, przewidywane są intensywne opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów wynosi od 20 do 40 mm, miejscami od 50 mm do 70 mm. 

Takie warunki atmosferyczne mogą powodować ryzyko wystąpienia trudności komunikacyjnych. Fachowcy określają stopień zagrożenia na drugim poziomie (w 3-stopniowej skali), a prawdopodobieństwo ich występowania szacuje się na 80%.  

Co gorsza, na negatywne efekty intensywnych opadów deszczu, które z niewielkimi przerwami od kilku dni występują na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, nie trzeba było długo czekać - wrocławscy hydrolodzy przewidują wyraźne wzrosty stanów wody w rzecznych dopływach Odry na obszarze woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. W zlewniach podgórskich i górskich wezbrania mogą mieć charakter gwałtowny z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. W pozostałych zlewniach dopływów Odry mogą zostać lokalnie przekroczone stany ostrzegawcze. Sytuacja jest poważna - komunikat wrocławskiego Biura Prognoz Hydrologicznych ostrzega, że w wielu miejscach rzeki przekroczą stany alarmowe, oceniając zagrożenie na trzecim, najwyższym stopniu. Na szczęście jest nadzieję, że pogoda wkrótce się unormuje, bo w kolejnej dobie nie przewiduje się aż tak intensywnych opadów deszczu.  

Otwórz