KREWmaNIACY znów zapisują dawców szpiku

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności KREWmaNIACY znów zapisują dawców szpiku

Już w najbliższą sobotę 30 marca nowo powstałe Stowarzyszenie KREWmaNIACY daje kolejną możliwość zarejestrowania się w bazie Potencjalnych Dawców Szpiku Kostnego.

Działające w podpaczkowskiej Kamienicy Stowarzyszenie KREWmaNIACY przejęło statutową schedę po grupie KrewniacyClub111. Nowa organizacja opiera swoją działalność o dotychczasową aktywność krwiodawczą oraz akcje charytatywne i dobroczynne, np. zbiórki pieniędzy, żywności, potrzebnych przedmiotów codziennego użytku oraz szeroko pojętą pomoc potrzebującym.

KREWmaNIACY działają nie tylko na terenie naszej gminy - ich aktywność można zaobserwować też w sąsiednich miastach. Świadczy o tym planowana na sobotę 30 kwietnia w oddalonym od Paczkowa o 10 km Złotym Stoku możliwość rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, prowadzonej przez Fundację DKMS Polska. Okazja ku temu nadarzy się podczas złotostockiego Rajdu Rowerowego MTB Powerade Maraton 2011.

W Polsce co półtorej godziny ktoś słyszy od lekarza złowieszczą diagnozę: nowotwór krwi, potocznie nazywany białaczką. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Jak im pomóc? Istnieją dwa sposoby przeszczepu komórek macierzystych, które uzależnione są od źródła ich pobrania. Jednak żeby doszło do przeszczepu od odpowiedniego, to znaczy zgodnego genetycznie z biorcą dawcy, należy takiego znaleźć. Niestety, znalezienie odpowiedniego dawcy jest wciąż bardzo trudnym zadaniem. Fundacja DKMS Polska stara się poprawić tę sytuację, prowadząc bazę potencjalnych dawców szpiku. Im więcej osób będzie w niej zarejestrowanych, tym prawdopodobieństwo odnalezienia odpowiedniego dawcy będzie wyższe.

Jak się zarejestrować? Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18, a 55 rokiem życia. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny oraz za pomocą pałeczki (wacika) zostawić śluz z jamy ustnej - i to wszystko! Materiał zostanie przebadany pod kątem cech zgodności tkankowej. Jeśli w trakcie badań potwierdzających okaże się, że jesteś odpowiednim genetycznie dawcą, staniesz przed koniecznością podjęcia ostatecznej decyzji - czy chcesz zostać dawcą? Jeśli się zgodzisz, przejdziesz serię badań zdrowotnych, a następnie otrzymasz szczegółowe informacje od lekarza na temat samego pobrania komórek macierzystych. Przed zabiegiem otrzymasz formularz potwierdzający Twoją gotowość zostania dawcą.

Zastanów się, jakbyś się poczuł, gdyby okazało się, że to właśnie Ty jesteś "genetycznym bliźniakiem" chorego na białaczkę i niewielkim kosztem możesz uratować mu życie? Zdecyduj się zostać dawcą - w sobotę 30 kwietnia wybierz się do Złotego Stoku i podczas Rajdu Rowerowego MTB Powerade Maraton 2011 zapisz się do bazy Fundacji DKMS Polska. Biuro zawodów: Rynek w Złotym Stoku, obok Urzędu Miasta.

KREWmaNIACY Kamienica serdecznie zapraszają!

Otwórz