Narodowy Spis Powszechny - dokonaj próbnego samospisu

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Narodowy Spis Powszechny - dokonaj próbnego samospisu

Główny Urząd Statystyczny uruchomił na swojej stronie internetowej demonstracyjny formularz do samospisu w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2011. To dobitny dowód na to, że przygotowania do tego ogromnego statystycznego przedsięwzięcia wychodzą już na ostatnią prostą. 

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny rusza dokładnie 1 kwietnia 2011 roku. Badanie to dostarczy najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin. Pod lupą statystyków znajdą się także zasoby i warunki mieszkaniowe na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

Narodowy Spis Ludności i Mieszkań 2011 będzie realizowany metodą mieszaną, czyli z wykorzystaniem systemów informacyjnych administracji publicznej oraz danych zebranych w badaniu pełnym i reprezentacyjnym w następującej kolejności:

  • pobranie danych z systemów informacyjnych,
  • samospis internetowy, polegający na zaakceptowaniu lub korekcie w określonym terminie danych pozyskanych z systemów informacyjnych,
  • wywiad telefoniczny wspomagany programem komputerowym, prowadzony przez ankietera statystycznego,
  • wywiad rejestrowany na przenośnym urządzeniu elektronicznym prowadzony przez rachmistrza spisowego. 

Od trzech dni na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego - www.stat.gov.pl - działa wersja demonstracyjna formularza, która umożliwia próbne przeprowadzenie internetowego samospisu. Każdy może teraz zalogować się do testowego programu online i sprawdzić jego działanie, wpisując na próbę swoje dane i informacje niezbędne do prawidłowego wykonania samospisu. Wersja demo jest przeznaczona wyłącznie do zapoznania się z funkcjonalnością tej aplikacji. Oznacza to, że wprowadzone do tego formularza informacje nie są zapisywane w bazie danych i są widoczne tylko do momentu wylogowania z systemu. Bezpośredni link do formularza znajduje się tutaj. Aby poprawnie zalogować się do wersji demonstracyjnej formularza internetowego wystarczy wpisać w polach Pesel oraz Hasło następujące frazy: nspdemo1 - badanie pełne lub nspdemo2 - badanie reprezentacyjne.

Właściwy formularz będzie można wypełnić od chwili rozpoczęcia NSP 2011, czyli od 1 kwietnia 2011 roku, ale nie później niż do 16 czerwca 2011 roku. Formularz będzie aktywny, co oznacza, że będzie można go wypełniać przez 14 dni od pierwszego zalogowania - jednorazowo lub etapami - dowolnego dnia i o dowolnej porze. Wprowadzane dane będą zapamiętywane przez system. Jeśli przez wspomniane 14 dni formularz nie zostanie wypełniony w całości, spis w danym gospodarstwie domowym zostanie dokończony drogą telefoniczną lub osobiście przez rachmistrza spisowego. 

Więcej na temat Narodowego Spisu Powszechnego 2011 pisaliśmy już na naszej stronie internetowej tutaj oraz tutaj. Szczegółowe informacje na temat NSP 2011 znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

 

Otwórz