Wesprzyj krwiodawstwo - oddaj krew i 1 procent podatku

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Wesprzyj krwiodawstwo - oddaj krew i 1 procent podatku

Trzy paczkowskie podmioty krwiodawcze organizują wspólnie pierwszą w tym roku akcję poboru krwi, a patronujący jej Zarząd Rejonowy PCK Otmuchów / Paczków poleca się także pamięci podatników, którzy w trwającym okresie rozliczeniowym mogą przekazać 1% podatku na ich działalność charytatywną. 

24 marca (czwartek) w godzinach od 9.00 do 12.00 w Zespole Szkół w Paczkowie odbędzie się akcja poboru krwi. Zbiórkę organizują wspólnie: założone niedawno Stowarzyszenie KREWmaNIACY Kamienica, paczkowski Klub Honorowych Dawców Krwi PCK oraz Szkolne Koło PCK działające w ZS Paczków.

Kto może zostać dawcą krwi? Każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, u której w ciągu ostatnich 6 miesięcy: nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu ani innych części ciała; nie wykonywano diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych oraz nie leczono ich krwią lub jej składnikami. Przed wybraniem się do punktu krwiodawstwa należy zjeść lekki posiłek, a dzień wcześniej wypić minimum 2 litry płynów.  

Warto też zdecydować się na zarejestrowanie w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego, prowadzonej przez Fundację DKMS Polska. Okazja ku temu nadarzy się właśnie podczas wspomnianej akcji poboru krwi.  Zdecyduj się zostać dawcą - w czwartek 24 marca przyjdź do Zespołu Szkół w Paczkowie i zapisz się do bazy Fundacji DKMS Polska!

Jak się zarejestrować? Dawcą może zostać każdy, ogólnie zdrowy człowiek w wieku pomiędzy 18, a 55 rokiem życia. Wystarczy wypełnić formularz rejestracyjny oraz za pomocą pałeczki (wacika) zostawić śluz z jamy ustnej - i to wszystko! Materiał zostanie przebadany pod kątem cech zgodności tkankowej. Jeśli w trakcie badań potwierdzających okaże się, że jesteś odpowiednim genetycznie dawcą, staniesz przed koniecznością podjęcia ostatecznej decyzji - czy chcesz zostać dawcą? Jeśli się zgodzisz, przejdziesz serię badań zdrowotnych, a następnie otrzymasz szczegółowe informacje od lekarza na temat samego pobrania komórek macierzystych. Przed zabiegiem otrzymasz formularz potwierdzający Twoją gotowość zostania dawcą.

Jednocześnie informujemy, że Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża - Otmuchów / Paczków, który sprawuje pieczę nad paczkowskim Klubem HDK PCK, zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego za rok 2010 na działalność tej najstarszej, godnej zaufania i najbardziej wszechstronnej organizacji charytatywnej w Polsce.

Dlaczego warto przekazać 1% podatku na rzecz PCK? Ponieważ nic nie tracąc przeznaczycie Państwo środki na:
•    pomoc osobom i rodzinom w trudnej sytuacji życiowej
•    dożywianie dzieci w szkołach
•    organizowanie wypoczynku letniego dla najuboższych dzieci
•    pomoc osobom samotnym, chorym i niepełnosprawnym
•    pomoc w sytuacjach klęsk i katastrof
•    upowszechnianie idei wolontariatu
•    prowadzenia działań prozdrowotnych
•    rozwój honorowego krwiodawstwa
•    szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy
•    ...i wiele innych działań! 

Jak to zrobić? To proste! Aby przekazać 1% swojego podatku, w rubryce swojego rocznego zeznania podatkowego (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-38) "Numer KRS" należy wpisać nr 0000225587, a w rubryce "Cel szczegółowy" dopisać "Zarząd Rejonowy  PCK w Otmuchowie".


Otwórz