Paczków zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Paczków zagra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już 9 stycznia - tradycyjnie w drugą niedzielę roku - w całej Polsce zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy wyjdzie na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Nie inaczej będzie w Paczkowie, który w tym roku również przyłącza się do dobroczynnego "koncertu" WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra już po raz dziewiętnasty - tym razem fundacja zbiera pieniądze na urologię i nefrologię dziecięcą. To niezwykle istotny dział medycyny dziecięcej. Polskie szpitale notują narastająca częstość występowania ostrego uszkodzenia nerek u naszych najmłodszych. Wady układu moczowego trzeba wykrywać jak najszybciej - wówczas pojawia się szansa wczesnego rozpoczęcia leczenia i interwencji urologicznej. To bardzo ważne, bo szybkie rozpoznanie może w sposób decydujący wpływać na dalsze losy dzieci, a później osób dorosłych.

Pierwszy Finał odbył się 3 stycznia 1993 roku i był poświęcony chorobom serca - WOŚP zebrała wówczas nieco ponad 2,4 mln zł. Inicjatywa Jurka Owsiaka szybko przyjęła się w całej Polsce, a także poza jej granicami. Z roku na rok Orkiestra cieszy się wciąż rosnącą popularnością i zbiera coraz większe sumy pieniędzy. W 2010 roku padł absolutny rekord zbiórki - na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci WOŚP zgromadziła prawie 43 mln zł, a w lipcowym finale specjalnym "Stop powodziom" udało się jej zebrać ponad 2,6 mln zł. Łącznie w przeprowadzonych dotychczas 18 finałach WOŚP zebrano prawie 398 mln zł! Pieniądze te wykorzystano głównie na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

W tym roku do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dołącza również "Polskie Carcassonne". W paczkowskim Kinie "Kopernik" odbędzie się charytatywny koncert, a na ulicach Paczkowa pojawią się wolontariusze z zaprzyjaźnionego Sztabu XIX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Kamieńca Ząbkowickiego. Młodzi ludzie będą zaopatrzeni w specjalne "orkiestrowe" identyfikatory oraz puszki, a każdy darczyńca otrzyma w zamian tradycyjne czerwone serduszko WOŚP. Zbiórka uliczna w naszym mieście potrwa do godziny 14:00.

Kwesta WOŚP prowadzona będzie także podczas wspomnianego koncertu, który rozpocznie się w niedzielę 9 stycznia o godz. 15:00 w Kinie "Kopernik". Podczas imprezy wystąpią:

  • 15:00 - Zespół Taneczny BOLERO, Zespół Wokalny VOICES
  • 16:00 - Zespół Taneczny FRESH
  • 16:10 - Dominika Gawlik (solistka)
  • 16:25 - Zespół Taneczny BUTTERFLY
  • 16:35 - Pamela Kłoczko (solistka)
  • 16:50 - Zespoły muzyczne: NA CO? PO CO?, ZMIANA NAPIĘCIA, S-66, YERBA LOCOS, FIST OF HEAVEN

Otwórz