Zobacz fotograficzny życiorys Agnieszki Osieckiej

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Zobacz fotograficzny życiorys Agnieszki Osieckiej

Publiczna Biblioteka im. Jana Brzechwy w Paczkowie serdecznie zaprasza na fotograficzną wystawę dotyczącą życia i twórczości Agnieszki Osieckiej - wybitnej polskiej dziennikarki, reżyserki, a przede wszystkim poetki i autorki tekstów piosenek.

Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 roku w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Podczas studiów rozpoczęła współpracę z prasą literacką i młodzieżową, publikując reportaże i eseje, m.in. w  "Głosie Wybrzeża", "Nowej Kulturze", "Sztandarze Młodych" i "Po Prostu".
W roku 1954 roku związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków, pisząc teksty piosenek (np. "Piosenka o okularnikach", "Widzisz mała", "Kochankowie z ulicy Kamiennej", "Zabawa w Sielance" czy "Wysoki Sądzie") - w sumie powstało ich 166.

Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Przez kilka lat prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu młodych artystów. Piosenki z jej tekstami śpiewały największe muzyczne gwiazdy - Ewa Demarczyk, Maryla Rodowicz, Łucja Prus, kalina Jędrusik, Wojciech Młynarski, zespoły Skaldowie i Alibabki, Marek Grechuta, Tadeusz Woźniaka, Kazimierza Grześkowiaka i wiele innych znanych postaci estrady i sceny.
Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi - uznane przez krytykę za najdoskonalsze w jej artystycznym dorobku. Dziś jest patronką tego sopockiego teatru. Co roku odbywają się w nim półfinałowe koncerty konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej pod nazwą "Pamiętajmy o Osieckiej". Poetka zmarła w 1997 roku.

Udostępniona w paczkowskiej Bibliotece Publicznej wystawa przedstawia ciekawe zdjęcia samej pisarki, przedwojenne fotografie z rodziną, opisy życiorysów familii Osieckich oraz dokumentacje ze spotkań autorskich. Artystkę możemy obejrzeć wraz z najbliższymi jej osobami oraz znanymi postaciami ze świata teatru oraz kinematografii. Znajdują się tam także fragmenty pamiętników, wywiadów czy wpis w księdze pamiątkowej Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Ekspozycja jest do obejrzenia w holu Biblioteki Publicznej im. Jana Brzechwy w Paczkowie (ul. Słowackiego 7) w godzinach otwarcia placówki (sprawdź tutaj). Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia wystawy.

Otwórz