Niepodległościowe wspomnienia i piosenki

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Niepodległościowe wspomnienia i piosenki

11 listopada włodarze Gminy Paczków spotkali się z członkami Związku Kombatantów oraz Związku Emerytów i Rencistów na corocznym poczęstunku, by wspólnie z nimi świętować rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zaproszenie Burmistrza Gminy Paczków Bogdan Wyczałkowski przyjęło około stu seniorów. Gospodarz miasta, w towarzystwie członka Związku Kombatantów RP Konstantego Karola oraz przewodniczącego paczkowskiego oddziału PZERiI Kazimierza Zarzyckiego, podjął gości w sali Ośrodka Kultury i Rekreacji. Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Wicemarszałek Województwa Opolskiego Teresa Karol. Nie zabrakło także Zastępcy Burmistrza Grzegorza Jasioka oraz Dyrektora OKiR Andrzeja Kłoczko.

Wieczór uświetnił występ zespołu ludowego "Dziewiętliczanki", który, oprócz "Roty" i "Legionów", wykonał kilka innych patriotycznych i żołnierskich piosenek. Uczestnicy spotkania doskonale znali niemal wszystkie teksty, dlatego chętnie śpiewali je razem z zespołem.   

Poczęstunek z okazji Narodowego Święta Niepodległości był dla jego uczestników okazją do powspominania dawnych czasów. Wielu z nich doskonale pamięta czasy II wojny światowej, kiedy nie tylko musieli walczyć o honor kraju, ale również o własne życie. Niejednokrotnie, uciekając przed wojenną zawieruchą, zostawiali swój dobytek i wyjeżdżali z rodzinnych stron, by chronić siebie i swoich najbliższych. Nie mieli czasu, by oglądać się za siebie. Wielu z nich w ten sposób trafiło do Paczkowa i właśnie tu odnalazło swoją nową "małą ojczyznę". Polska zmagała się na ich oczach, a często przy ich aktywnym udziale, z wrogo nastawionymi sąsiadami. Po wojnie nasz kraj długo pozostawał pod wpływem Związku Radzieckiego, by wreszcie w 1989 roku oficjalnie stać się wolnym i demokratycznym państwem. Świadkami wszystkich tych przemian byli właśnie nasi seniorzy, wśród których nie brakuje weteranów wojennych walk. Do dziś pamiętają oni wiele szczegółów ze swoich młodzieńczych lat, wspominają wydarzenia, które zmieniały bieg polskiej historii, chętnie dzieląc się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Otwórz