ICE - wpisz ten skrót w komórkę!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności ICE - wpisz ten skrót w komórkę!

Gmina Paczków przyłącza się do apelu, jaki rozpowszechniają służby medyczne i mundurowe w całej Polsce - pod skrótem ICE wpiszmy w swoich telefonach komórkowych numer osoby, która w razie nagłej potrzeby udzieli o nas niezbędnych informacji.

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą pilnie skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. Wszystkie te służby zaproponowały, by każdy z nas w specjalny sposób oznakował w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z naszymi najbliższymi. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, jaki po wypadku można znaleźć przy poszkodowanej osobie, a szybki kontakt z rodziną ofiary pozwala uzyskać niezbędne informacje, np. o grupie krwi, przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych, alergiach itp.

Na pomysł ułatwienia takiego kontaktu wpadli włoscy ratownicy górscy - obecnie jest on rozpowszechniany w całej Europie. Inicjatorzy akcji zaproponowali, żeby wszyscy posiadacze telefonów komórkowych umieścili w swojej liście kontaktów osobę, z którą w krytycznej sytuacji należałoby się skontaktować, a namiar ten opatrzyli ciągiem trzech liter - ICE. Skrót ten pochodzi od pierwszych liter angielskiego wyrażenia "in case of emergency", czyli w nagłym wypadku. Właśnie tego hasła w telefonie będą szukać strażacy, lekarze czy policjanci, jeśli będą się chcieli skontaktować z osobą, która może udzielić ważnych informacji o poszkodowanym właścicielu telefonu. Jeśli chcemy umieścić więcej niż jedną osobę, powinniśmy wpisać je jako ICE1, ICE2, ICE3 itd. - to rozwiązanie również oszczędzi ratownikom niepotrzebnego szukania.

W Polsce służby ratownicze najczęściej próbują znaleźć w telefonach ofiar kontakty pod nazwą "mama", "tata", "dom", "kochanie", "brat", a to, w chwilach, gdy liczy się każda sekunda, zajmuje sporo cennego czasu. Propozycja wpisania osoby do kontaktu w razie wypadku pod hasłem ICE pozwala na ujednolicenie nazewnictwa oraz znacznie skuteczniejsze i szybsze zlokalizowanie osoby, która udzieli potrzebnych informacji o poszkodowanym. Inicjatywa jest łatwa w realizacji i nic nie kosztuje, a taka informacje może ocalić życie.

Apelujemy do wszystkich paczkowian, by zastosowali zaproponowane rozwiązanie, które, z pozoru banalne, może w rzeczywistości okazać się dla nas niezwykle istotne. Wystarczy wybrać osobę, z którą ratownicy mieliby się skontaktować w razie naszego wypadku, wprowadzić numer telefonu tej osoby do naszej komórki i zapisać go na liście kontaktów pod hasłem ICE. Prawda, że proste? Zatem do dzieła!

Otwórz