W Muzeum na jazzowo

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności W Muzeum na jazzowo

Już jutro - w środę 15 września - w Paczkowie odbędzie się kolejne interesujące wydarzenie muzyczne. Na terenie Muzeum Gazownictwa koncert da zespół jazzowy "Freeway Quintet" z Wrocławia, którego współzałożycielem jest rodowity paczkowianin Piotr Szwec.

Wrocławska formacja "Freeway Quintet" tworzy muzykę wpisującą się w nurt współczesnego jazzu. Pięciu utalentowanych muzyków, w tym studentów Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim, miesza jazzowe tradycje ze współczesnymi brzmieniami. Historia powstania zespołu wiąże się z częstymi zmianami personalnymi. Niezmiennym fundamentem zespołu są od zawsze: gitarzysta Marcin Kużdowicz i pochodzący z Paczkowa Piotr Szwec, który gra na saksofonie. Przez zespół przewinęło się już kilka sekcji rytmicznych. Obecny skład zespołu (Piotr Szwec, Krzysztof Kowalczyk, Marcin Kużdowicz, Grzegorz Piasecki, Marcin Rak) wyklarował się na Festiwalu FAMA 2009.

Grupa ma już na swoim koncie spore sukcesy. "Freeway Quintet" otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Jakóbca dla najzdolniejszego twórcy jazzowego na zeszłorocznym Festiwalu FAMA w Świnoujściu oraz wyróżnienie podczas regionalnych eliminacji FAMA 2009 we Wrocławiu. Podczas 46. Festiwalu "Jazz nad Odrą" Piotr Szwec otrzymał I nagrodę na Indywidualność Jazzową. Zespół brał także udział w finale Bielskiej Zadymki Jazzowej 2009 - spośród 24 nadesłanych nagrań zakwalifikowały się 4 zespoły. Muzyka wrocławskiej kapeli zyskała uznanie Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wyróżnił "Freeway Quintet" prezentując ich utwory na antenie radiowej "Trójki". Zespół otrzymał także Grand Prix podczas Pro Jazz Festiwal 2010 w Kołobrzegu.

"Freeway Quintet" po raz pierwszy zaprezentuje się w Paczkowie - rodzinnym mieście jednego z liderów. Koncert w paczkowskim Muzeum Gazownictwa odbędzie się 15 września (środa) o godz. 18:00 w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa "Od pomysłu do przemysłu" i będzie połączony z ekspozycją "Paczków w ogniu", podczas której zaprezentowane zostaną produkty firmy Eko-Vimar z Otmuchowa. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej o zespole "Freeway Quintet" poczytać można na stronie internetowej www.freewayquintet.pl.


 

Otwórz