Spis Rolny 2010 - rolniku, spisz się sam!

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Spis Rolny 2010 - rolniku, spisz się sam!

Przypominamy, że w całej Polsce ruszył już Powszechny Spis Rolny 2010. Od wczoraj - 8 września - po terenie gminie Paczków krążą rachmistrzowie przeprowadzający ankiety w ramach tego największego ogólnopolskiego badania statystyczne polskiego rolnictwa.

Ostatni spis rolny w naszym kraju został przeprowadzony w 2002 roku. Oznacza to, że tegoroczny PSR będzie pierwszym tego typu przedsięwzięciem od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Spis umożliwi zebranie szczegółowych, aktualnych informacji na temat polskiego rolnictwa, opisanie jego sytuacji społecznej i gospodarczej oraz scharakteryzowanie zachodzących w nim zmian. Na podstawie jego wyników po raz pierwszy będzie można także dokonać statystycznej analizy rolniczych skutków wejścia naszego kraju w struktury UE. To swego rodzaju "badanie" ma dla polskiego rolnictwa ogromne znaczenie. Dzięki niemu jest szansa, że w kolejnych latach polska wieś będzie miała możliwość wykorzystania znacznie większych pieniędzy w ramach dopłat bezpośrednich z budżetu unijnego. Powszechny Spis Rolny 2010 obejmie ponad 1,85 mln polskich gospodarstw rolnych.

Podczas PSR 2010 zbierane informacje dotyczyły będą danych podzielonych według dwóch kryteriów terminowych:

1. stanu na 30 czerwca 2010 r.:

 • prowadzenie działalności rolniczej,
 • użytkowanie gruntów,
 • powierzchnia zasiewów,
 • pogłowie zwierząt gospodarskich,
 • ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;

2. danych z 12 miesięcy poprzedzających dzień 30 czerwca 2010 r.:

 • struktura dochodów gospodarstwa domowego,
 • prowadzenie działalności innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym,
 • aktywność ekonomiczna,
 • zużycie nawozów mineralnych i wapniowych.

Już teraz apelujemy do wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych na terenie gminy Paczków, aby sprawdzili, spisali lub zapamiętali te dane o swoich gospodarstwach. Pamiętajmy, że odpowiedzi na zadawane pytania PSR 2010 muszą być ścisłe, wyczerpujące i zgodne z prawdą.

Główny proces spisowy już trwa, a jego zakończenie planowane jest na 17 października. Do tego czasu każdy użytkownik gospodarstwa rolnego ma możliwość dokonania tzw. samospisu internetowego. Na stronach internetowych www.stat.gov.pl oraz www.spis.gov.pl udostępniony jest elektroniczny formularz, do którego każdy ma indywidualny dostęp on-line. Szczegółowa instrukcja wypełniania formularza zamieszczona jest na wspomnianych witrynach. Szczegóły tutaj.

Zachęcamy wszystkich rolników, którzy nie chcą sami wypełniać formularza spisowego lub nie posiadają dostępu do Internetu, by dokonali spisania się przy pomocy formularzy elektronicznych, które można pobrać albo z pomocą urzędnika uzupełnić na miejscu w Gminnym Biurze Spisowym (Urząd Miejski w Paczkowie - ul. Rynek 1, Wydział Gospodarki Komunalnej - parter, pokój nr 4, tel. 77 431 6791 wew. 113) lub Wojewódzkim Biurze Spisowym (Opole, ul. Krakowska 53a, tel 77 423 0110). Gminne Biuro Spisowe działa w godzinach pracy Urzędu Miejskiego: w poniedziałki od 8:00 do 16:00, od wtorku do piątku od 7:00 do 15:00. Serdecznie zapraszamy!

Każdy użytkownik gospodarstw rolnych, który wcześniej nie dokona samospisu internetowego lub nie odwiedził Gminnego Biura Spisowego, zostanie do 31 października spisany za pomocą jednej z dwóch dodatkowych metod prowadzenia spisu - wywiadu telefonicznego lub wizyty rachmistrza. Ankieterzy statystyczni skontaktują się z nimi telefonicznie, a rachmistrzowie spisowi (zaopatrzeni w imienne, opieczętowane identyfikatory) osobiście odwiedzą rolników w ich domach. Rachmistrz przeprowadzając wywiad będzie wprowadzać wszystkie informacje do przenośnego urządzenia elektronicznego handheld, z którego dane będą automatycznie przesyłane do serwera GUS. 

W sprawie pytań i wątpliwości dotyczących Powszechnego Spisu Rolnego 2010 należy kontaktować się z:

 • Gminnym Biurem Spisowym (Urząd Miejski w Paczkowie - ul. Rynek 1, Wydział Gospodarki Komunalnej - parter, pokój nr 4, tel. 77 431 6791 wew. 113 - e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )
 • Wojewódzkim Biurem Spisowym (Urząd Statystyczny w Opolu - ul. Krakowska 53a - tel. 77 423 0110 - e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )
 • Głównym Urzędem Statystycznym (e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ulotkę ze szczegółowymi informacji na temat tegorocznego Powszechnego Spisu Rolnego można ściągnąć tutaj.

Otwórz