1 sierpnia zawyją syreny

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności 1 sierpnia zawyją syreny

Za trzy dni - 1 sierpnia 2010 roku - obchodzić będziemy 66. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia o godz. 17.00 na terenie miasta i gminy Paczków rozbrzmią syreny alarmowe.

Kolejny raz, z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego, obchodom tej istotnej rocznicy nadaje się ogólnopolski charakter. Powstanie Warszawskie było walką o niepodległość Polski i wolność wszystkich Polaków, dlatego szczególnie warto pamiętać o tej dacie. Wydarzenia, które miały miejsce 66 lat temu w stolicy naszego kraju, powinny żyć w pamięci wszystkich rodaków.

Przypomnijmy, że Godzina "W" - 1 sierpnia 1944 roku o 17.00 - była początkiem Powstania Warszawskiego. Tego dnia, na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, ruszyło heroiczne wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Wzięli w nim udział żołnierze AK pochodzący z niemal wszystkich regionów Polski. Szacuje się, że w walkach powstańczych, które trwały nieco ponad dwa miesiące, zginęło ok. 150-180 tys. mieszkańców stolicy.

Do ogólnopolskiej akcji pamięci o 66. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przyłącza się również Gmina Paczków. W niedzielę 1 sierpnia, punktualnie o godz. 17:00, paczkowskie jednostki OSP uruchomią syreny alarmowe. Na budynku Urzędu Miejskiego w Paczkowie wywieszona zostanie także flaga narodowa.

Warto odwiedzić strony internetowe Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Można na nich poczytać o tegorocznych obchodach rocznicy, m.in. o przygotowaniu unikatowego trójwymiarowego filmu pt. "Miasto ruin", będącego profesjonalną cyfrową symulacją lotu amerykańskiego bombowca B24 Liberator nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. 

Pamiętaj! 1 sierpnia o godz. 17.00, kiedy w całej Polsce zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz - zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Naszą Wolność. Wyjdź z domu, wysiądź z samochodu, na minutę oderwij się od pracy. Pokaż innym, że pamiętasz!

Otwórz