Nadciągają silne burze

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nadciągają silne burze

Piątkowy komunikat synoptyków wrocławskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w ciągu najbliższych kilku godzin na terenie województwa opolskiego możliwe są silne burze z gradem.

Wszystko wskazuje na to, że początek przedostatniego lipcowego weekendu upłynie na terenie całej Opolszczyzny pod znakiem prawdziwych burzowych nawałnic. Meteorolodzy IMGW przewidują, że w piątek 23 lipca na terenie naszego województwa w godzinach od 11.00 do 23.00 wystąpią silne burze z przelotnymi opadami deszczu. Lokalnie spodziewany jest także grad.

Przewidywana wysokość opadów osiągnie wartość od 10 do 30 mm, lokalnie deszcz może padać intensywniej - nawet na poziomie 50-70 mm. Burzom towarzyszyć będzie silny wiatr, który w porywach osiągać będzie prędkość około 90 km/h. Zagrożenie oceniane jest na drugim stopniu (w trzystopniowej skali).

Skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków i straty w uprawach rolnych. Podczas burz prawdopodobne są także zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenia pożarowe, a nawet zagrożenia życia od uderzenia piorunów.

Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie przygotowanie się na nadchodzące nawałnice - pozamykajmy okna, pochowajmy samochody, usuńmy z balkonów lekkie przedmioty. 

Otwórz