Nadciągają burzowe nawałnice

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Nadciągają burzowe nawałnice

Meteorolodzy z Wrocławskiego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW informują, że w ciągu najbliższych kilku godzin na terenie całej Opolszczyzny mogą wystąpić silne burze i gradobicia.

W sobotę 17 lipca od godz. 18:00 przewiduje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu, a nawet gradu. W nocy wystąpią także regularne opady deszczu, okresami o umiarkowanym natężeniu. Przewidywana wysokość opadów jest szacowana na ok. 15-25 mm, ale lokalnie podczas burz może ona wzrosnąć do poziomu od 45 do 55 mm.
Spodziewanym wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyć będzie niezwykle silny wiatr - jego prędkość osiągnie w porywach do około 120 km/h. Lokalnie możliwe są także trąby powietrzne. Największe natężenie zjawisk wystąpi w godzinach wieczornych i nocnych. Możliwy jest także nagły spadek temperatury. Najnowszy komunikat straci ważność w niedzielę 18 lipca ok. godz. 10:00. Sytuacja jest dość poważna - fachowcy oceniają stopień zagrożenia na 2 poziomie (w 3-stopniowej skali).

Skutkami takich warunków atmosferycznych mogą być szkody w drzewostanie, utrudnienia w komunikacji, uszkodzenia budynków i dróg oraz straty w uprawach rolnych. Prawdopodobne są także zakłócenia pracy urządzeń elektrycznych. Apelujemy do mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, bo tego typu zjawiska pogodowe niosą ze sobą zagrożenie życia powodowane uderzeniami piorunów oraz zagrożenie pożarowe.

Otwórz