Dziś początek wakacji

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Dziś początek wakacji

W piątek 25 czerwca w całej Polsce dobiegł końca roku szkolny 2009/2010, a w kalendarzu nastał najbardziej wyczekiwany przez uczniów okres letnich wakacji.

Koniec roku szkolnego przynosi wyczekiwany odpoczynek od szkolnych stresów, klasówek, dyktand i sprawdzianów. Przed wszystkimi uczniami i nauczycielami dwa miesiące przerwy, którą będą mogli wykorzystać na relaks oraz regenerację sił przed nowym, pełnym wyzwań rokiem szkolnym 2010/2010. Tegoroczne wakacje potrwają dokładnie 67 dni.

Mijający rok szkolny przyniósł kilka znacznych zmian w polskich szkołach. Rozpoczęto reformę szkolnictwa. Od 1 września 2009 r. w przedszkolach, I klasach szkół podstawowych i I klasach gimnazjów obowiązywała nowa podstawa programowa nauczania. Określone są w niej cele i treści nauczania, umiejętności uczniów oraz zadania wychowawcze szkoły, które są uwzględniane potem odpowiednio w programach nauczania. Jest ona też bazą do pisania podręczników szkolnych.

Wprowadzenie nowej podstawy wiąże się także ze stopniowym obniżaniem wieku rozpoczynania nauki w szkole podstawowej. We wrześniu zeszłego roku, obok siedmiolatków, w I klasach pojawiły się też sześciolatki. Na razie o tym, czy dzieci młodsze rozpoczną naukę, decydują rodzice, od 1 września 2012 r. obowiązek szkolny obejmie już wszystkie 6-letnie dzieci.

Dziś w gminie Paczków rok wytężonej pracy zakończyły cztery szkoły podstawowe, trzy gimnazjalne oraz dwie średnie. W sumie we wrześniu 2009 roku do paczkowskich szkół poszło prawie 1900 uczniów. Niemal tyle samo szczęśliwie dobrnęło do końca nauki. W naszej gminie szkolne mury na co najmniej na dwa miesiące opuściło dziś 782 uczniów podstawówek, 661 gimnazjalistów oraz 403 uczniów szkół średnich. 

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy wspaniałych, pełnych wrażeń, ale przede wszystkim bezpiecznych i zdrowych wakacji. Odpoczywajcie, bawcie się, regenerujcie siły, a 1 września, pełni energii i zapału do pracy, wróćcie cali i zdrowi do szkół. Powodzenia! 

Otwórz