Chiny w Paczkowie

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Chiny w Paczkowie

Od wczoraj w siedzibie paczkowskiego Ogniska Artystycznego można oglądać niezwykłą ekspozycję - oryginalną wystawę pięknych wycinanek okiennych z Chin.

Papierowe wycinanki mają w Chinach przeszło tysiącletnią tradycję i są jedną z najpopularniejszych sztuk ludowych. Wraz z upowszechnieniem wynalazku jakim był papier, w Chinach pojawiła się sztuka wycinania w nim przeróżnych wzorów. Trudno znaleźć inną technikę, która stworzyła w Chinach tak wielką ilość dzieł. Na początku powstawały one na wsiach gdzie były najtańszą formą dekoracji. Poprzez wiele wieków, aż do dziś chińska wycinanka, jako sztuka użytkowa, służąca do zdobienia wnętrz (okien, drzwi, ścian, lampionów), wykształciła wiele form i odmian. W zależności od regionu wycinanki przedstawiają różne motywy - nie tylko roślinne, ale także zoomorficzne (ptaki, owady, zwierzęta), postaci bohaterów ludowych opowieści, sceny figuralne.

Misternie wykonane chińskie wycinanki trafiły do Paczkowa - 30 z nich można obejrzeć w holu paczkowskiego "Domu Plastyka" (Rynek 20). Pozostałe eksponaty wystawy - wycinanki, latawce, chińskie figurki, maskotki, a nawet elementy oryginalnej chińskiej garderoby zostały udostępnione w Bibliotece Publicznej im. Jana Brzechwy (ul. Słowackiego 7). Wszystkie dalekowschodnie "gadżety" sprowadził do naszego miasta dr Henryk Brandys - z wykształcenia archeolog śródziemnomorski i orientalista; specjalista filologii języków orientalnych, w tym arabskiego i staroegipskiego. Jest doktorem nauk historycznych, przez dziesięć lat pełnił funkcje głównego inwentaryzatora w Muzeum Narodowym, pracował także jako starszy kustosz w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Dr Brandys należy do grona najwybitniejszych znawców historii i kultury Dalekiego Wschodu w Polsce.

We wtorek 15 czerwca Henryk Brandys, w ramach paczkowskiego "Spotkania z Chinami", dokonał w "Domu Plastyka" oficjalnego otwarcia tej niezwykłej ekspozycji. Zaprezentowana wystawa stanowi własność Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie. Wykonane z niesłychaną precyzją elementy przedstawiają chińskie znaki zodiaku oraz fascynujące życzenia noworoczne, podwieszane w oknach domów "Kraju Smoka". Wiele z nich kryje w sobie niezwykle skomplikowany symboliczny przekaz, którego właściwy odbiór często wymaga nie lada wyobraźni i skupienia. W naszym mieście prace będzie można oglądać co najmniej do końca czerwca br.

W drugiej części dr Brandys spotkał się z mieszkańcami Paczkowa w czytelni Biblioteki Publicznej, gdzie z pasją opowiadał o historii, kulturze, tradycji, obyczajach i współczesnej sytuacji Chin. Jako wielokrotny bywalec tamtejszego regionu, Henryk Brandys posiada ogromną wiedzę na temat Dalekiego Wschodu i chętnie dzieli się nią z innymi.
Dzień wcześniej naukowiec spotkał się z paczkowskimi dziećmi, prowadząc w Ognisku Artystycznym ciekawe warsztaty z kaligrafii Chińczyków. Nasi najmłodsi mieli okazję, pod okiem fachowca, nauczyć się pisowni znaków sylabowego pisma chińskiego. Dzieciaki poradziły sobie znakomicie, prezentując swoje spore plastyczne talenty. Równie dobrze poradzili sobie również z rysowaniem charakterystycznych smoków - silnie zakorzenionych w folklorze i sztuce Chin symbolami szczęścia. Dr Brandys obiecał zaprezentować najlepsze prace małych paczkowian w chińskiej ambasadzie.

Otwórz